מתכננים לבנות בית? הכירו את התוספות התקציביות שלא תכננתם

אם רכשתם שטח ואתם מתכונים לבנות בית, מזל טוב! אתם עומדים להיכנס לתהליך ארוך ואולי המשמעותי ביותר בחייכם –  בניית הבית שלכם.

קרוב לוודאי שהכנתם אקסל ראשוני עם פירוט בעלי המקצוע, חומרי הגמר, תעריף ההגשות לוועדה, עלות התכנית האדריכלית ומפקח הבניה,  כדי לקבל אומדן תקציבי של הפרויקט הכי משמעותי שלכם.

בכתבה הזו, נסקור את כל אותם סעיפי תקציב שלא בטוח שהכנסתם לאקסל שלכם: אלו סעיפים שקשורים למה שקורה בפועל, לאחר שהתחלתם לבנות ושכפי שתראו, הם דורשים הוצאה תקציבית שלא בטוח שחשבתם עליה. רק ניסיון שלי מי שכבר בנה בית, יכול לדעת אותם מראש, אז שווה להיערך מראש ולדעת אותם, כדי לקבל תמונה תקציבית מלאה.

בין אם אתם בונים בבניה רטובה (בלוקים) או בבניה ירוקה ומתקדמת (שלד פלדה), אתם תראו שהסעיפים הללו קשורים לתהליך ולשיטה בה בחרתם לבנות את הבית.

נתחיל בשאלה הגדולה – כמה עולה לבנות בית??

השאלה המרכזית שמטרידה את מי שמתכנן לבנות בית, היא כמה יעלה כל הסיפור בסוף הדרך, כשתקבלו מפתח לבית. לרוב, הדרך להעריך את עלות הבית,עוד בשלב התכנוני, היא לחשב עלות בניה למטר. לרוב עלות בניה למטר תעמוד על בין 5500 ₪ ל 7500 ₪ והיא תלויה כמובן בסוג הגמרים שתבחרו, התכנית האדריכלית וגודל הבית.   

הידעתם?  

עלות בניה למטר, אינה משקפת את הכסף שתצטרכו להוציא מהכיס בפועל

"עלות למטר" היא דרך פופולרית לחשב אומדן ראשוני של עלויות הבית והיא נקבעה כמספר אצבע שמשקלל את סך עלויות חומרי הגלם וחומרי הגמר, בתוספת עלויות אנשי המקצוע השונים.

עלות למטר לא יכולה לחשב את הבלת"מים, אנשי המקצוע שאולי לא חשבתם שתצטרכו להביא לשטח והיא לא  כוללת את כל הפרמטרים המשתנים שהם אלה שמכריעים על תקציב הבית.

מהם הפרמטרים השכיחים שמשפיעים על תקציב הבית?

ריכזנו את הפרמטרים השכיחים ביותר שמשפיעים על תקציב ה"בלתי צפוי":

  • מבנה התכנית האדריכלית משפיע על העלות – לדוגמא אם בחרתם תכנית אדריכלית עם מפתחי חלונות גדולים, תקציב האלומיניום שתעריכו , יכול לעלות בעשרות אחוזים
  • תוואי השטח משפיע על הצורך במודדי קרקע, בדיקות מעבדה ופתרונות אד הוק בהתאם לסוג הקרקע שלכם
  • מזג האוויר משפיע על פתרונות הבידוד שתצטרכו לצורך חימום / קירור הבית ואלה מגוונים במחיר ונעים בין אלפי שקלים לעשרות אלפי שקלים.
  • הטעם האישי שלכם, ישפיע על עלות חומרי הגמר ברמה שלא ניתן לצפות. מעצבי פנים ואדריכלים נוהגים לומר שבבניית בית "השמיים הם הגבול" ואכן יש הבדל משמעותי בין סוגי דלתות, ריצופים וחיפויים והעלויות משתנות בשיעורים של 100% לפעמים, בהתאם לסגנון ולרצונות שלכם.
  • מה סטטוס המגורים שלכם כיום? האם חישבתם את הזמן שייקח לבנות את הבית למול המשכנתא שאולי התחלתם לקחת? או השכירות שאתם משלמים? גם לאלה השפעה מהותית על סך הכסף שתצטרכו לשלם עד לכניסה לבית שאתם בונים.
  • אילו אנשי מקצוע תצטרכו? בבניה רטובה למפקח בניה יש תפקיד משמעותי אבל הוא מתייתר בבניה מתקדמת, למשל.
  • כמה עולה הגשה להיתר? האם תצטרכו לשלם לאדריכל רישוי בנוסף לתכנון התכנית האדריכלית? או שתוכלו לקבל את שני השירותים בעלות מוזלת?

ולכן, מחיר האצבע של "עלות למטר", הינו הערכה כללית שמשקללת מחירים שגורים של דלתות, חלונות, ריצוף ועלויות בניה ממוצעות של קבלנים ואנשי מקצוע.  התייחסו אליו בזהירות. זה לא המחיר שתצטרכו לשלם בפועל. אז מאיפה מתחילים? ריכזנו עבורכם שני סעיפי תקציב שככל הנראה תדרשו להוסיף בהתאם לסוג הבניה שתבחרו:

מרכז הארץ

תקציבי בלת"מים

בבניה רטובה בבלוקים, רק בפועל, כשאתם עמוק בתוך תהליך הבניה, מתגלה התמונה התקציבית המלאה שלא יכלה להתגלות בשלב התכנון:

רק כאשר התכנית האדריכלית עוברת ליישום בשטח, מתגלות סוגיות שונות שיש לשריין להן תקציב. הנפוצות שבהן הן בעיות קרקע שיש לטפל בהן, עיכובים של אנשי מקצוע המשליכים על חישובי המשכנתא או השכירות שלכם  ואתגרי קונסטרוקציה של התכנית האדריכלית, שאולי לא הובאו בחשבון בשלב התכנוני.

ולכן הביטוי "תקציב בלתי צפוי" הוטמע בעולם הבניה הרטובה – כדרך של קבלנים להכשיר תוספות תקציביות, לאור העובדה שגם הם לא יודעים כמה יעלה הבית באמת בסופו של דבר.

בניה רטובה בשטח, היא בניה שמגלה בכל פעם פן אחר במשימות שיש לייצר לצורך בניית הבית.

היישום בפועל של התכנית האדריכלית, אינו מבוצע אחד לאחד הן בשל מגבלות השטח, והן בשל הפן האנושי ולכן בלתי נמנע שלא משנה מה-  מומלץ שתשריינו כ 20 עד 35% ממה שחשבתם שיעלה הבית, לטובת סיום תהליך הבניה.

בבניה מתקדמת לעומת זאת, תקציב הבית ידוע מראש מכיוון שזו שיטת הבנייה היחידה, שמיישמת אחד לאחד את התכנית האדריכלית, ללא אילוצי קרקע או בעיות ביישום התכנון: בשיטה זו, הבית המתוכנן עובר מידול למודל תלת מימד ומודפס במכונת ייצור במפעל על גבי קורות פלדה.

הבית למעשה נבנה מפלדה ולא מבלוקים, ובצד היתרונות העצומים בנושאי עמידות בידוד וחוזק, רק באמצעות שיטת הייצור, תוכלו להבטיח  כי התכנית האדריכלית תיושם במלואה בדיוק כפי שתכננתם – הבית מיוצר במכונה ללא מגע יד אדם, כאשר כל ההכנות הדרושות לתשתיות, מוטמעות מראש בתוך שלד הבית.

גם לבעיות תוואי שטח אין משמעות בשיטת הבניה המתקדמת,  מכיוון שהבית מיוצר ומונח בפועל על כלונסאות בשטח (מה שגם עוזר לו בהגנה מיטבית מפני קורוזיה ורעידות אדמה – ההערכות הן כפי 3 ביעילות למול בית הבנוי בלוקים).

זאת ועוד – אצלינו בא.ב.ד כל תהליך הבניה מבוצע ומנוהל במפעל, כאשר כל אנשי המקצוע עובדים במקביל, כך שאין עיכובים – הבית מיוצר בסרט נע, מה שמאפשר לנו להבטיח ללקוחותינו זמן ידוע מראש של בניית הבית, לצד תקציב ידוע מראש של כלל עלויות הבניה.

בשורה התחתונה: בניית בית בשיטה הקובנציונלית (בלוקים), כוללת שורה של משימות שחייבות להתבצע לינארית – אחת אחרי השניה –  ולכן עיכוב במשימה אחת, גורר עיכוב באחרת. זה למעשה הבלת"ם הצפוי ביותר שתתקלו בו בבניה קונבציונאלית.

בבניה מתקדמת אצלינו לעומת זאת, אין מפקח בניה כלל (חסכון של עשרות אלפי שקלים) מהסיבה שלא צריך אותו: עבודת הקמת השלד מבוצעת במפעל ונעשית במקביל, כך שהחשמלאי האינסטלטור, תשתיות הביוב והאלומיניום מותקנים במקום, זה לצד זה.

אם ברצונכם לקבל תמונה תקציבית מלאה של עלות הבית, עוד לפני שהתחלתם להעלות דחפור על הקרקע, רק שיטת הבניה המתקדמת, תוכל לאפשר לכם וודאות תקציבית.

ההמלצה שלנו – בחרו בקפידה חברה המנוסה בבנית בתים בשיטה ירוקה ומתקדמת, עם בתים בעלי וותק של 15 ו 20 שנה, כדי שתהיו בטוחים שאתם בידיים טובות. וודאו גם שאתם מקבלים את יישום הטכנולוגיות החדשות ביותר בבניית הבית, בשיטה המתקדמת.

 

הכירו את "מדד תשומות הבניה"

"מדד תשומות הבניה", הוא מדד שאולי מוכר לכם מעולם קבלני הדירות, אבל הוא רלוונטי לכל בניה. המדד מתייחס לעלות חומרי הגלם לצורך בניית הדירה או הבית, כגון בטון, ברזל וכיוצא בזה.

איפה אנחנו פוגשים את המדד הזה?

כאשר רוכשים דירה מקבלן, מחיר הדירה מוצמד למדד תשומות הבנייה, מכיוון שלוקח מספר שנים לבנות דירה והקבלן שמכר לכם דירה במחיר מסוים, חשוף לשינויים בעלויות השונות. בעצם זה שהקבלן מצמיד את מחיר הדירה למדד תשומות הבניה, הוא "מבטח" את עצמו מהשינויים בעלויות ומעביר את הסיכון אליכם כרוכשים.

כך הדבר גם לגבי עלויות של בניית בית: גם אם כבר תכננתם את תקציב הבניה, קחו בחשבון שעד שתקבלו היתר לבניה (הליך של כשנה- שנתיים תלוי וועדות),  מחירי הגלם ישתנו ויתעדכנו ולכן יש לקחת בחשבון התייקרות צפויה תחת "מדד תשומות הבניה".

המדד השנתי של תשומות הבניה עומד על כחצי אחוז ולכן קחו חשבון התייקרות של עלות חומרי הגלם בכחצי אחוז בממוצע על כל שנה.

ומה עם פרישת התשלומים?

כאשר רוכשים דירה מקבלן שטרם נבנתה, לרוב תפגשו הצעות פריסת תשלומים. שימו לב – מדד תשומות הבניה פועל בדומה למדד המחירים לצרכן,  אך במקום להיות מוצמד ליתרת הקרן במשכנתא, הוא מוצמד ליתרת התשלומים שהרוכש טרם שילם לקבלן.

בשורה התחתונה – כשאתם באים לבנות בית, למרכיב הזמן משקל חשוב בהשלכות התקציביות של סך עלות הבית.

בכל הקשור לבנית בית פרטי בבלוקים, התשלום לרוב מבוצע לפי התקדמות שלבי הבניה. אם לוקח לבית שנה להיבנות, ייתכן ותחויבו על מדד תשומות הבניה שהתעדכן במהלך שנה זו.  במקרים בהם טווח הבניה מבוצע בסמוך להצעת המחיר שקיבלתם, זו נקודת ההתחלה ממנה יחושב המדד ככל שיתעדכן.

המשמעות –  זמן הבניה משפיע על מדד תשומות הבניה

אצלינו בא.ב.ד, מדד תשומות הבניה לא רלוונטי ברגע שהתחלתם לבנות: קיבלתם היתר ויצאתם לבניה? אם קיבלתם מאיתנו אומדן מחיר לפני הגשת ההיתר, מחיר האומדן יתעדכן לפי המדד, רק על פי הזמן שחלף (כשנה שנתיים לקבלת היתר) ולא יתעדכן במהלך הבניה עצמה.

בניית הבית כולה אורכת כ 6-8 חודשים בממוצע, ולכן לא תראו תוספות תקציביות במהלך הבניה שהיא קצרה משמעותית מחלופות  אחרות.

לסיכום – חשבו על הבית שאתם בונים בשתי רמות – התוצר הסופי והתהליך שמניב אותו

בכתבה הזו התמקדנו בתהליך והראינו שיש אלמנטים משמעותיים בשיטת הבניה, המשפיעים עמוקות על הצורה שבה תהליך בנית הבית מנוהל. ראינו שבלתי נמנע שיהיו בלתמ"ים בבניה קונבנציונלית ולו מהסיבה שבניה זו לוקחת זמן ממושך יותר, אינה מסוגלת להיות מנוהלת מקבילית, וחסרת שיטה מובחנת בשל היעדר היכולת להוציא לפועל אחד לאחד את התכמנית האדריכלית.

סקרנו את היתרונות העצומים של תהליך הבניה של בניה מתקדמת ואנחנו מזמינים אתכם להכיר גם את הצד השני של המטבע – היתרונות  המוכחים של התוצר הסופי (הבית) בבניה מתקדמת, המגולמים בחוזק הבית, בעמידות, בבידוד התרמי והאקוסטי.

א.ב.ד בונה בתים בבניה מתקדמת למשפחות ביישובים, מושבים, קיבוצים והרחבות.

עם ניסיון של מעל 30 שנה, עם רקורד של מאות בתים שבנינו בישראל ועם שימוש בטכנולוגיות המתקדמות ביותר, יצרנו עבורכם את שיטת "הכל כלול", בה כל היבטי הבית מנוהלים ומיושמים במקום אחד- משלב התכנון האדריכלי, ההיתרים, הוועדות ועד לכלים הסנטירים ואפילו לתריסים החשמליים.

עם שיתופי פעולה נרחבים עם מיטב ספקי הגמרים במשק, א.ב.ד מביאה אלכים בית מוכן עד למפתח בלי כאבי ראש, בלי תקציבי בלתמ"ים ובתקציב ידוע מראש.

פנו אלינו לקבלת אומדן לעלות בניית הבית שלכם >>

לבנות בית ירוק ועמיד בשיטת "הכל כלול" – עד לקבלת מפתח 
השאירו פרטים ונציגינו יחזרו אליכם

א.ב.ד- בנייה חכמה בטכנולוגיה מתקדמת

בניית בית בטכנולוגית LGS

עמיד יותר!

לרטיבויות, אש ורעידות אדמה

ירוק יותר!

בניה ירוקה של שלד הבית במפעל

בתקנים המחמירים

תקני בידוד תרמי ואקוסטי המחמירים ביותר

משך בנייה מהיר

רמת דיוק שלא תמצאו בבניה קונבנציונלית

בניה סטרילית במפעל

איך בונים בבניה מתקדמת?

הכירו את שיטת "הכל כלול"

  • תקציב ידוע מראש ללא תקציבי בלת"מים
  • גמישות תכנונית וביצועית בכל שלב
  • ליווי מלא עד לקבלת מפתח