בניה מתקדמת בעבורנו היא בניה ירוקה בעבור ילדינו

היתרונות של שיטת הבניה המתקדמת הן עצומות ומדהימות. אם רק נמנה כבר בשורה הראשונה כמה מהן אז נראה כי מדובר על שיטת הבניה החסכונית והמהירה ביותר שקיימת, למעשה היא שיטת הבניה היחידה שמתחייבת לכם כי לא יהיו עיכובים במתן המפתח וכי המחיר שנאמר לכם מראש הוא ללא הוצאות לא צפויות. נכון שבתכל'ס כבר עכשיו אתם משתכנעים שבניה מתקדמת היא מדהימה? אז חכו לסוף המאמר כי אז לא תוכלו שלא לחשוב ככה. אבל אנחנו רוצים לדבר הפעם דווקא על ההשפעה שתהיה לסוג הבניה הזה על ילדיכם ולהסביר מדוע היא מוכתרת כשיטת הבניה הירוקה.

הבניה המתקדמת היא עתיד הבניה בארץ

כבר שנים רבות שאנחנו בא.ב.ד. מדברים על בניה מתקדמת ובניה קלה. היינו מחברות הבניה הראשונות בארץ שהציעו ללקוחותיהם לבנות בתים בשיטה זו, ולאורך השנים אך שכללנו את הטכנולוגיה וביצענו מאות פרויקטים שהסתיימו בהצלחה יוצאת מן הכלל. אבל לאחרונה חל שינוי ברוחות המחוקק הישראלי, מה שהחל כתיקון חוק קטן שנוגע לעתיד הבניה המתקדמת בישראל היה למשהו גדול בהרבה יותר. בואו נסכם לכם את השתלשלות האירועים שהביאו לכך שהחל בעוד כשנה כל בניין ובית בישראל יהיה מחויב להיבנות בשיטת הבניה הירוקה.

לפני למעלה מ-15 שנה המחוקק הישראלי הנחיל לראשונה את תו הבניה הירוקה אשר היה וולונטרי ולא חייב את הקבלנים לעבוד על פיו. במהלך התקופה הזו נבנו בישראל רק כאלף פרויקטי בניה שעמדו בתנאי התו, אך כל זה עומד להשתנות עכשיו משר הפנים והשרה לאיכות הסביבה חתמו על צו שהופך את הצו הוולונטרי הזה למחייב בעבור כל מבנה שיבקש לקום בעתיד. אז מה אומר החוק החדש? החוק החדש למעשה מחלק ציונים לפרויקטים על פי פרמטרים שונים הקשורים בצורת הבנייה ובחומרי הגלם של המבנה. הציון המקסימלי הוא חמישה כוכבים ומרבית מהשקלולים של הפרמטרים הם על ענייני אנרגיה ותשתיות.

בעבר הלא רחוק עלה חשש כי מחירה של בניה מתקדמת הוא יקר משמעותית מבניה אחרת ולכן גם טרם נבנתה אף דירה למשתכן בשיטת הבניה הקלה. מה שהתחיל להניע את הגלגל היה שפורום ה-15 (פורום 15 המועצות המקומיות החזקות והגדולות בישראל) החליט לאמץ את התקן לאחר שבירור שעשו הראה כי המחירים ירדו והיתרונות של שיטת בניה זו רבות משל השיטות המתחרות. מרגע שהסכר הזה נפרץ היה זה רק עניין של זמן עד שהנושא יהפוך לכלל ארצי ולשמחתנו בעתיד הקרוב מאוד הדבר יהפוך לרווח במדינתנו.

בניה מתקדמת למען עתיד ילדנו

בניה מתקדמת שמות רבים לה

פעם היינו פשוט בונים בית עם יסודות בטון וזהו. לא היינו צריכים לסבך את הטרמינולוגיה שלנו בשום צורה, אך שיטת הבניה המתקדמת היא כבר סיפור אחר שכן כל שם שיש לה בא להרים ולהציג פרמטר אחר שהופך אותה לייחודית ולכל כך שונה משיטות הבניה האחרות. בואו נראה למשל את המונח בניה מהירה שבה להמחיש לנו כי שיטת הבניה המתקדמת היא מהירה ביותר. אצלנו למשל בא.ב.ד תוכלו לקבל מפתחות לבית גמור (ואפילו מאובזר) כבר לאחר בין חצי שנה לשמונה חודשים מתחילת העבודה. לעומת זאת המונח בניה ירוקה בא להראות את הצדדים הירוקים והאקולוגיים של הבניה הזו ומבחינתו זה אחד הפרמטרים החשובים והמכריעים שגרמו לנו להתאהב בשיטת בניה זו.

לפי המשרד להגנת הסביבה שליש מפליטת החממה בארצנו נגרם מפסולת שמקורה במבנים. למעשה, על פי הערכות, 30% מהפסולת הזו מקורה באנרגיה מבוזבזת הקשורה בצריכת חשמל מיותרת. הבניה הקלה והתקן החדש שיכנס לתוקף בשנה הבאה מנסים לתקל בדיוק את הבעיה הזו על ידי שימוש בחומרי גלם מתקדמים ושיטות בניה חדשניות שמסייעות ביצירת חללים מבודדים הן מבחינה תרמית והן מבחינה אקוסטית. אבל בואו נדבר שנייה על תצורת העבודה הישנה באתרי בנייה אשר מייצרת טונות של פסולת בניין שנזרקת באתרי פסולת ומזהמת את הקרקע ואת מקורות השתייה שלנו. כדי לבנות דירה בגודל של 100 מטר רבוע יש צורך בייצור של כ-200 טונה של פסולת בתהליך הבנייה שהיה נהוג עד כה. בישראל הערכות מדברות כי יש ייצור של בערך 7.5 מיליון טונות של פסולת תעשייתית מידי שנה, זאת תוך כדי שאתרי המחזור והפסולת מסוגלים לקלוט רק 2.7 מיליון טונה. מתוך ה-4.8 מיליון טונות שנשארו לנו ללא מענה ראוי רק 500 אלף טונה הם פסולת הניתנת למחזור, וכך למעשה יש לנו כמות בלתי נתפסת של פסולת בנייה שפוגעת בנו באופן ישיר על ידי זיהום מקורות המים והגברת פליטת גזי החממה.

אימוץ של הסטנדרטים הירוקים של שיטת הבניה המתקדמת יובילו את המדינה כולה לצמצום השימוש בחשמל בשיעור של כ-30%, כך על פי ההערכות של המומחים. איכות החיים של כולנו עתידה להשתפר פלאים מהמהלך המדהים והמבורך הזה והשורה התחתונה היא שבעתיד נוכל להמשיך לנשום אוויר נקי וליהנות ממים איכותיים. זוהי המהפכה הסביבתית הגדולה ביותר שהמדינה שלנו ידעה מאז היוסדה. אז כדי שנוכל להמשיך ולחיות בארץ זבת חלב ודבש וליהנות מאוויר הרים צלול כיין, עזרו לנו לבנות את המדינה בצורה מהירה, קלה וירוקה. אנחנו בא.ב.ד. נשמח ללוות אתכם לאורך הדרך במהלך בניית בית החלומות הבא שלכם. כל שעליכם לעשות הוא פשוט ליצור איתנו קשר בהקדם כדי שנוכל להתחיל ולתכנן יחד עמכם ועם אדריכל נבחר את הבית הבא שלכם.