הקורונה הוכיחה כי הבנייה הירוקה כאן כדי להישאר

כשעניין הבנייה הירוקה רק נכנס לחיינו לפני כמה שנים, רבים חשבו שמדובר על טרנד חולף שייעלם מהעולם ברגע שכל נושא איכות הסביבה יידעך ויוחלף בנושא בוער יותר. רק לפני כשלוש שנים אחד העיתונים הגדולים במדינה פרסם כתבה שלמה שניסתה לפתור את השאלה הזו ואילו היום, אחרי שמגפת הקורונה טרפה את הקלפים, אנחנו רואים בבירור שינוי מהותי לטובת בנייה ירוקה למגורים בארץ. לראייה, רק בחודש ספטמבר האחרון חתם שר הפנים, אריה דרעי, על תקנה שהחל משנת 2022 כל בנייה חדשה בארץ תחויב להיות בנייה ירוקה.

הבנייה הירוקה הופכת לתו התקן בבנייה בארץ

תקנות הבנייה שעליהן חתם אריה דרעי קובעות כי החל מחודש מרץ 2022, באופן הדרגתי, תחול חובת בנייה ירוקה על מבנים חדשים ועל מבנים קיימים שיבקשו לבצע שינויים במבנה. התקנה גם קובעת למעשה את ההגדרה של בנייה ירוקה ועוד יידרש מכל פרויקט בנייה לצבור ניקוד בתחומים שונים הקשורים בבנייה כדי לקבל כוכבים שלמעשה מאשרים את היות הפרויקט ירוק. גם מבנים מוכנים וקיימים ידרשו לעמוד בתנאי הסף של התקנה החדשה, אך חשוב לציין בהזדמנות זו כי כדי לקבל אישור יידרש להגיע לפחות לכוכב 1 ולא תהיה חובה להגיע לחמישה כוכבים (מה שאומר שהמבנה שמוקם עומד כולו בסטנדרטים של הבנייה הקלה).

להלן כמה מהסטנדרטים שיקבעו אם הפרויקט יקבל מעמד כבנייה ירוקה:

 1. חובת בידוד תרמי
 2. חובת תשתיות מים ואנרגיה חסכוניות
 3. חובת מחזור פסולת
 4. הגדרת הרוחב המזערי בין קירות חדרי מגורים הבנויים ממכולות כך שלא יפחת מ2.20 מטר

מובן שישנם עוד פרמטרים רבים ומורכבים יותר לחישוב, אך הדבר החשוב לזכור בבסיס שינוי התקנות הוא שמחירי הדירות צפויים להתייקר בממוצע של 5,000 שקל לדירה. אך המחיר הזה יתקזז באופן וודאי מהחיסכון בעלויות שהמבנה יצטרך כדי לארח אנשים בצורה נעימה.

האם הקורונה תשפיע על הבנייה הירוקה
הקורונה משנה את חוקי הבנייה וישראל עוברת לבנייה ירוקה

מבנים ניידים למגורים בתו תקן הבנייה הירוקה

הבנייה הירוקה מוכרת לאחרים בשמות שונים, כך למשל השם הנפוץ ביותר הוא בכלל בנייה קלה. כשמדברים על בנייה ירוקה כמבנים ניידים, מתכוונים לכך שאת המבנה עצמו מייצרים במפעל סגור ולאחר מכן מניידים את המבנה לשטח כדי לחברו לתשתיות. משום תכונת ההובלה הזו הגיע הכינוי של מבנים ניידים. אך מבנים ניידים למגורים הם הרבה מעבר לפתרון אקולוגי. מדובר על שיטת בנייה המבקשת לחשוב מחדש על כל קונספט התכנון והפיתוח, במטרה לאפשר שימוש באלמנטים טבעיים כמו אור טבעי וכיווני אוויר.

הפאניקה והבהלה שאוחזת בנו מחוסר הוודאות שנוגע לווירוס הקורונה מחזק אצל רבים מאיתנו את התחושה שמשהו באיזון הגלובלי יצא משליטה. אחרי שהעולם עבר תקופות של תיעוש מואץ, יש רבים הסבורים כי בנייה ירוקה יכולה להוות פתח לתחילת השינוי. אנחנו בא.ב.ד מאמינים בלב שלם כי בכוחם של מבנים ניידים למגורים ושל הבנייה קלה בכללותה להוות כוח חלוץ במהפכה הירוקה.

לראייה אנחנו מציידים את הבתים האיכותיים שלנו בשיטות הבנייה המתקדמות ביותר שתוכלו לדמיין. בכל אחד מהפרויקטים שאנחנו בונים תוכלו למצוא מהפרמטרים הבאים:

 • תכנון אדריכלי מוקפד
 • תכנון כל הפרטים הקטנים והגדולים (מעיצוב הבית ועד שימוש בפסולת ממוחזרת במהלך הבנייה)
 • צמצום קרני UV
 • בידוד תרמי
 • בידוד אקוסטי
 • תכנון אור טבעי וכיווני אוויר
 • שימוש בחומרי הגלם הטובים ביותר

לפרטים נוספים על פתרונות הבנייה הקלה הטובים ביותר בארץ, צרו איתנו קשר בא.ב.ד עוד היום ונשמח להתחיל ולעבוד יחד עימכם לקראת בית חלומותיכם שיגיע בזמן. כן, קראתם נכון, אנחנו מתחייבים לכם שהתאריך שנקבע למסירת המפתחות אכן יהיה התאריך שבו תקבלו את המפתחות לביתכם החדש.