רצפות מעוצבות לבתים חדשים – פרקט או מרצפות?

בקרוב תעברו לדירה חדשה וכעת אתם שואלים את עצמכם – האם להתקין מרצפות או פרקט? לכל אחת מהאפשרויות יתרונות אישיים טובים ומספר חסרונות שחשוב להכיר, אך נגלה לכם כבר עכשיו שהבחירה טמונה בעיקר בכם, במטרות העיצוביות וביכולת של הריצוף לשרת היטב את צרכיכם.

יתרונות וחסרונות במרצפות הרגילות

ריצוף הוא ככל הנראה הרצפה המקובלת ביותר. טווח המחירים גדול במיוחד וסוגי המרצפות גם הם כמעט אינסופיים. המרצפות מתקבלות בגדלים שונים, מבלטות טארצו קלאסיות קטנטנות ועד אריחי ענק מגרניט פורצלן. לכל ריצוף סט איכויות משתנות, מסוג העיצוב ורמת החספוס של המשטח, כאשר כל אדם יוכל לבחור את המרצפות המתאימות לו על פי התקציב האישי, הטעם והסגנון העיצוביים.

מה עדיף מרצפות או פרקטועם כל זאת, צריך להביא בחשבון את שיטת הריצוף עצמה, בה לעתים המילוי נגמר ועלולים להופיע עם הזמן סדקים וחריצים. בנוסף, ישנן תקלות יקרות וממושכות שמחייבות פירוק והרמה של המרצפות.

כל היתרונות והחסרונות בפרקט

פרקט נחשב לריצוף יוקרתי ומעוצב. מראה העץ מעניק חמימות, אחידות ונוחות ומאפשר שילוב עם מגוון סגנונות עיצוביים. מגוון הפרקטים מציע בחירה בין פרקט עץ אמיתי ועד פרקט פולימרי יפהפה דוחה נוזלים ורטיבות. בנוסף, שיטת ההרכבה בפאזות (הרכבה בקליק) מאפשרת הנחה קלה ומהירה במיוחד, ללא דבקים ועם אופציית פירוק והעברה למקום אחר באופן עצמאי.

חסרונות הפרקט נוגעים בעיקר לדגם, מאחר ודגמים זולים מאוד הם בעלי רמת שחיקה מאוד נמוכה ומחויבים למקום יבש לגמרי, ללא אפשרות להרטבה של המשטח כלל. לעומתם, הדגמים הטובים והפריקים, העמידים ובעלי רמת השחיקה המצטיינת יקרים מאוד.

פרקט או מרצפות: ההכרעה

הבחירה בין קרמיקה ופרקט מתבססת על פי צרכים והעדפות אישיות. אך מי בפועל יקר יותר להתקנה? מי צובר יותר אבק? ומי נשחק הכי מהר? הנה סיבוב ההשוואה המהיר, אתם תשפטו:

  • המחיר: 100 ₪ למטר בממוצע בעולם הפרקטים. 200 ₪ למטר בממוצע בסוג המרצפות. כאמור, גם מרצפות זולות בעלות של 80 ₪ למטר יעשו את עבודתן, בעוד שפרקט בעלות שכזו עשוי להתגלות כבלתי איכותי מספיק.
  • הלכלוך: פרקט עם פאזות שאותן מרכיבים זו לצד זו, צובר לכלוך ואבק רבים בין החריצים. לעומת זאת, משטח אחיד ללא פאזות הינו דוחה אבק ומצטיין במראה נקי בהרבה לעומת כל מרצפת.
  • רמת השחיקה: פרקט פולימרי יפהפה ועמיד במים יחזיק לפחות עשור שלם, בעוד שאורך חיי המרצפות האיכותיות יגיע גם לכדי 40-50 שנים.