חומרי איטום מיוחדים לבניה קלה

שימו לב – קיים הבדל מהותי בין הביטוי "בניה קלה" ל"בניה מתקדמת". "בניה קלה", לרוב יתייחס לבניה של תוספות בניה, סגירת גג או מרפסת ואילו "בניה מתקדמת" מתייחס לבניה בקדמת הטכנולוגיה, של בתים המיוצרים מן השלד ועד לגמר. אנחנו בא.ב.ד מבצעים בניה מתקדמת.

כיצד אוטמים בניה קלההבנייה הקלה הפכה פופולארית מאוד בשנים האחרונות עם קצב גידול האוכלוסייה והחיפוש אחר פתרונות דיור מהירים לביצוע. בנייה קלה המכונה גם בנייה טרומית שונה מבנייה קונבנציונאלית בתהליך המקדים – בבנייה קלה למעשה מכינים מראש במפעל את החלקים התעשייתיים לבנייה והם מורכבים באתר עצמו. לפרויקטים המתבצעים בשיטת הבנייה הקלה יתרונות רבים וביניהם: האפשרות לבנייה מודולארית  דרך חיסכון כספי משמעותי ועד גמישות בתכנון המבנה ואפשרות לשמור על עקביות לאורך זמן. הבנייה הטרומית עברה שדרוגים רבים במהלך השנים וכיום מדובר באלטרנטיבה המועדפת בקרב קבלנים רבים הן בבתים פרטיים והן בבנייני מגורים רבי קומות והיא יעילה מאוד לביצוע. בבנייה ושיפוץ כמו גם בבנייה הקלה, חשוב להשתמש בחומרי איטום אשר יעניקו שכבת הגנה נוספת ועמידות בפני תנאי מזג האוויר – גשם, רוח חזקה, קרני UV והיווצרות עובש. אף אחד לא רוצה לעבור גור במבנה ולגלות חדירת מים בחורף, היווצרות נבגים על גבי הקירות, לסבול מריחות לא נעימים או חלילה להגיע למצב של הצפה. כמובן שככל שהבנייה איכותית יותר ומתבצעת בסטנדרטים גבוהים על ידי קבלני הבנייה הקלה, כך התוצאות טובות יותר לאורך זמן ובנוסף משתמשים בשיטות איטום שונות ובחומרי איטום מתקדמים לחיזוק לטווח הארוך. לפניכם סקירה של מגוון אופציות לאיטום מבנים טרומיים שכדאי להכיר:

איך אוטמים מבנים טרומיים?

יריעות ביטומניות נחשבות לדרך יעילה לאטום גגות גם במבנים טרומיים ומתאימים מאוד למזג האוויר המקומי, כיוון שהן בעלות עמידות רבה בשמש. קיימים סוגים שונים של יריעות עם פולימרים לחיזוק וחשוב להתאים את סוג היריעה וכמובן את הגודל שלה לגודל ומבנה הגג לצורך השגת האיטום המבוקש. היריעות אטומות גם בפני גשמים ומדובר בדרך מהירה יחסית לבצע איטום אפקטיבי. עם זאת, חשוב לדעת שיריעות ביטומניות לא מתאימות לערבוב עם חומרי איטום אקריליים, כך שיש לבחור באיזה סוג של איטום להשתמש לפי חוות דעת המומחים תוך שקילת האפשרויות מבחינת תחזוקה, תקציב וכדומה. חומרי איטום אקריליים, כאמור, מהווים אופציה נוחה נוספת לאיטום מבנים טרומיים כמו גם חומרים פוליאוריתניים העמידים בפני שינויי אקלים ויכולים למנוע חדירת מים. חומרים אקריליים מישחתיים על בסיס פולימרים אקריליים על בסיס מים נוחים מאוד ליישום כי זמן הייבוש שלהם קצר והם נחשבים ידידותיים לסביבה.

התפקיד החשוב של הסילר לאיטום החזיתות

לרוב משתמשים בבנייה קלה גם בחומרי איטום כמו סילרים שתפקידם המרכזי הוא במניעת רטיבות שיכולה להוביל להיווצרות חיידקים ובעיקר לנבגי עובש שמעבר לכך שפוגעים בחזות מהבחינה האסתטית גם עשויים לגרום לריח רע ואפילו לפגוע בבריאות ובמיוחד לגרום לקשיי נשימה. כיום ניתן למצוא בשוק סילרים מתקדמים ממותגים בינלאומיים מובילים על בסיס מים או ממס המתאימים לסוגים שונים של תשתיות מינרליות ואפשר להשתמש בהם לחיזוק מבנים טרומיים ולתשתיות שונות הן לפנים והן לחוץ לרבות איטום רצפות. ההיצע כולל הן סילרים במראה שקוף לשמירה על החזות המקורית של המבנה והן סילרים בגוון מבריק להענקת גוון וכדאי לדעת שסילרים מסוג ננוסיל הינם בעלי שטח כיסוי גדול במיוחד למעשה פי 5 מסילר רגיל והוא מתאים מאוד לחזיתות מבנים שנבנו בבנייה קלה. בבחירת סילר חשוב לבחור סילר מתקדם שמעניק גם הגנה מפני הכתמה ומסוגל לצמצם סיכוי של נזקים כתוצאה מחדירת מלחים, כלורדים, קרבונציה ונזקים אלקליים ועמיד בפני קרני UV כך שהוא אינו יצהיב עם הזמן ויקלקל את חזית המבנה. בנייה קלה מציגה יתרונות רבים ועל מנת ליהנות מסביבת מגורים ברמה גבוהה חשוב לוודא שנעשה גם שימוש בחומרי איטום מקצועיים.