הקפדה על בטיחות בבניה קלה

שימו לב – קיים הבדל מהותי בין הביטוי "בניה קלה" ל"בניה מתקדמת". "בניה קלה", לרוב יתייחס לבניה של תוספות בניה, סגירת גג או מרפסת ואילו "בניה מתקדמת" מתייחס לבניה בקדמת הטכנולוגיה, של בתים המיוצרים מן השלד ועד לגמר. אנחנו בא.ב.ד מבצעים בניה מתקדמת.

בנייה קלה הפכה לנפוצה מאוד הן בבתים פרטיים והן בבנייני מגורים. ההבדל מתהליך הבנייה הסטנדרטי הוא שבבנייה קלה מייצרים את החלקים של המבנה במפעל ולא בונים אותם באתר עצמו ורק לאחר הייצור הם מועברים לאתר הבנייה להשלמת הפרויקט. בשנים האחרונות, עם הקדמה הטכנולוגית, השתכלל התהליך של בנייה קלה והוא מאפשר לחסוך בחומרי גלם ובעלויות בנייה, שמירה על עקביות ואיכות בסטנדרטים גבוהים תוך דגש על ייצור מבוקר וגמישות מודולארית. לדוגמא – פשוט יותר להרחיב מבנים אלה בהמשך בדרך עם גדילת המשפחה או כשרוצים להרחיב ליחידת דיור נוספת. ההיבט הבטיחותי משחק תפקיד חשוב בבנייה קלה והרכיבים מיוצרים בסביבה בטוחה במפעל בלי קשר לתנאי הקרקע המשתנים ובמפעל ללא זיהום. ההקפדה על בטיחות באה לידי ביטוי הן בשטח באתר העבודה עצמו והן בעמידת המבנים בתקנים המחמירים ביותר. חשיבות עבודה בטוחה בבניה קלהאל תתנו למילה "קלה" להטעות אתכם – בבטיחות לא מקלים ראש. מדובר בבנייה איכותית וחזקה העומדת בתקני אש ועוד תקנים חשובים אחרים כמו גם בנייה קלה נחשבת לבטוחה במיוחד מפני רעידות אדמה בשל גמישות המבנים. הכל מתחיל בשימוש בחומרים בעלי עמידות גבוהה כמו פלדה מגולוונת להשגת עמידות גבוהה של השלד וכמובן מהנדסים ומקצוענים המתמחים בתחום זה ויודעים לתכנן את הפרויקט ולפקח על העבודה משלב האפיון דרך הייצור ועד הפרט האחרון. כמו בכל מבנה, גם בבנייה קלה חשוב לשמור על אלמנטים שקשורים לביטחון הדיירים ממעקות ועד כונסי אוויר. לפניכם מספר נושאים חשובים שקשורים לבטיחות בהשלמות הבנייה.

מעקה על פי התקנים המחמירים למבנים

המעקה הוא פרט חיוני בכל מרחב כאשר תפקידו הוא למנוע החלקה ונפילה וניתן למצוא אותו במוקדים שונים כמו בחדר המדרגות, במרפסת, בשביל הגישה והוא מייצר מעין חיץ בין פנים לחוץ או מהווה אלמנט תומך. חשוב לייצר מעקות ברזל עמידים וחזקים שישמרו על יציבות ויוכלו לעמוד תחת משקל כבד. הברזל קל לתחזוקה וגם נשמר לאורך שנים גם בפני פגעי מזג האוויר בקיץ ובחורף ובפני כימיקלים ומזהמים שונים. בתכנון מעקה יש להתייחס לתקן הישראלי 1142 לפיו גובה המעקה צריך להיות מינימום 106 ס"מ מהחלק המשופע שנקבע שצריך להיות מינימום 90 ס"מ. את הגובה של המעקה יש למדוד מהמקום שיכול לשמש כמדרך רגל ובעת התכנון שמים לב גם למרווחים שעליהם להיות כאלה שכדור קשיח בקוטר 10 ס"מ לא יוכל לעבור לדרכם ובמבנים בהם נבנות מדרגות רחבות מעל הממוצע יש להוסיף מעקה נוסף, שלא יחרוג מ-190 ס"מ מהקיר הקרוב אליו. מעקות ברזל קל מאוד לתחזק ולנקות והם נוחים לשימוש.

מערכות לפינוי אש בבנייה קלה

בבנייה קלה משולבים גם למערכות ופתרונות לפינוי עשן כמו להתקנה במבנה של רפפות לפינוי עשן לעתות חירום אשר דרכם יוצאים העשן והאדים של החומרים הרעילים ונכנס אוויר צח. לרוב בונים את הרפפות לפינוי עשן ממתכת איכותית שנחשבת אמינה לאורך זמן ומשלבים אותן בדלתות או בחלונות וכן בקירות בציפוי של חומרים נוגדי קורוזיה.  מסגרות בניין נוספות אשר משלבים בפרויקטים של בנייה קלה הם כונסי אוויר, שמטרתם לספק זרימה מהירה במקרה חירום של שריפה ואותם מכינים בהתאמה אישית למבנה כדי לספק יציאה מבוקרת של העשן כדי שהוא לא יתפשט לכל הבניין. הפקידו את תהליך הבנייה הקלה בידיהם של מקצוענים המתמחים בתחום ויוכלו לתכנן את המבנה על פי תנאי השטח, ההיתרים, צרכי הדיירים והתקנים המחמירים ביותר לרבות מסגרות בניין ואלמנטים לסביבת חיים איכותית ובטוחה ממאחזי יד למיניהם ועד פתרונות שקשורים לבטיחות אש.