בדיקת טרמיטים לפני בניה – למה זה חשוב?

עולם הבנייה משתכלל באופן משמעותי מאוד משנה לשנה. האפשרויות שנפתחות בפני כל מי שבונה בית הולכות ומתרחבות, ובעיקר כדאי לנצל את שיטת הבנייה הקלה ואת היתרונות הרבים שלה. אבל למרות כל הטכנולוגיות החדשניות, יש עדיין חרק זעיר שעלול לגרום נזקים עצומים גם לפרויקט המושקע ביותר – והכוונה כמובן היא לטרמיט.

בדיקת טרמיטים בבניה קלההאורך של טרמיטים הוא בסך הכל כמה מילימטרים. הבעיה היא קצב הריבוי המאוד מהיר שלהם וכשמוסיפים על כך את התיאבון העצום שלהם, התוצאה עלולה להיות פגיעה קשה בתשתיות והפסדים כספיים משמעותיים. הפיתרון הוא לבצע בדיקה מקצועית, ובמידת הצורך גם הדברה יסודית, עוד לפני הבנייה.

איפה עלולים להסתתר טרמיטים?

הטרמיט, שמשתייך למשפחת התיקנאים ונראה כמו נמלה זעירה, עלול להסתתר באדמה שעליה מוקם המבנה. כדאי לדעת שהטרמיטים נפוצים בעיקר במישור החוף, אבל גם במקומות אחרים בארץ הוא עלול להופיע – ולכרסם עצים, רהיטים, משקופים וקירות. עוד חשוב להדגיש שהטרמיטים הם יצורים שרדנים מאוד, ואם הם מרגישים סכנה הם יכולים להתחפר גם בעומק של כמה מטרים בתוך האדמה – ולכן חשוב לבצע את הבדיקה באופן יסודי. למעשה, רק חברה בעלת ניסיון רחב מאוד בביצוע הדברה נגד טרמיטים יכולה להבטיח איתור מדויק של כל מושבה שמתחבאת בשטח שלכם.

חול שמובא לאתר הבנייה – גורם סיכון משמעותי

שיטות בנייה מסורתיות כוללות הבאת חול ממקומות שונים בארץ אל אתר הבנייה. זהו אחד מגורמי הסיכון המשמעותיים להופעת טרמיטים בשלב מאוחר יותר, לאחר שהמבנה מוכן. הטרמיטים שנמצאים בחול מלכתחילה פשוט עוברים איתו מהלוקיישן המקורי אל השטח שלכם, וממתינים לשעת כושר כדי לצאת החוצה ולאכול עצים – עצי נוי ופרי בחצר, רהיטי עץ בגינה וגם פריטים שונים בתוך הבית כולל משקופים. הנזק עלול להיות עצום ולכן חשוב לבצע הדברת טרמיטים עוד לפני התחלת העבודות – וכאמור להתמקד בחול.

מה חשוב לעשות כשמזהים טרמיטים?

הבדיקה לפני הבנייה היא כמובן רק השלב הראשון במאבק החרק הבעייתי. אם הבדיקה מגלה נוכחות של טרמיטים, חשוב לבצע מיד גם הדברה מקצועית ומקיפה, כך שלא יישאר אף פריט (כאמור קצב הריבוי מהיר, ואם לא מחסלים לגמרי את המושבה היא יכולה להתפתח שוב ולהגיע לכמות עצומה של פריטים).

הדברה של טרמיטים מתבצעת באמצעות חומרים כימיים שקוטלים את החרק. חובה לוודא שהחומר אכן הגיע אל המיקום העדכני של הטרמיטים. אם לא בוצעו הפעולות המתאימות לפני הבנייה ומופיעים אצלכם טרמיטים, הטיפול במפגע מורכב יותר וכולל גם יצירת מחסומים בינם לבין הבית (אם הם "רק" בחצר). במקרה שטרמיטים חודרים אל הבית ייתכן צורך בפירוק משקופים, ביצוע פעולות כמו איוד בגז של רהיטים ועוד – כך שהבדיקה עוד לפני הבנייה היא דוגמה מצוינת לכלל שתמיד קל יותר למנוע בעיה מאשר לטפל בה אחרי שהיא נוצרה.