האם יש הבדל בין אחזקת מבני בטון לאחזקת מבנים שנבנו בבנייה קלה?

שימו לב – קיים הבדל מהותי בין הביטוי "בניה קלה" ל"בניה מתקדמת". "בניה קלה", לרוב יתייחס לבניה של תוספות בניה, סגירת גג או מרפסת ואילו "בניה מתקדמת" מתייחס לבניה בקדמת הטכנולוגיה, של בתים המיוצרים מן השלד ועד לגמר. אנחנו בא.ב.ד מבצעים בניה מתקדמת.

בטון ופלדה הם שניים מחומרי הבניה הנפוצים ביותר בימינו, בעוד שהראשון מקושר עם הבניה המסורתית, השני נפוץ בשיטת הבניה הקלה. אצל אלו המתלבטים בין שיטת הבניה המסורתית לקלה, לא פעם עולה השאלה איזה חומר גלם עדיף והאם ההבדלים הקיימים באים לכדי ביטוי גם בתחזוקה ובאחזקה? כדי לענות ננסה להציג את התמונה הגדולה.

מבני בטון

בטון כחומר גלם נמצא כיום בשימוש רב בענף הבניה בגלל עמידותו והיכולת להתאים אותו לכל פרויקט בניה. ישנן דרכים שונות ומגוונות להשתמש בבטון והוא מציע יתרונות רבים החל מזמינות של חומרי הגלם ומחירים מוזלים, דרך עמידות ואמינות תחת עומס ועד היכולת להתאים את אופן השימוש בו לאופי הפרויקט. מבחינת חסרונות הבטון עשוי להיסדק עם השנים עקב התייבשותו, זהו דבר שיש לתת עליו את הטון הן בתהליך הבניה עצמו והן בתחזוקת המבנה. כמו כן גם מלחים בבטון יכולים להוביל לסדקים. בבניינים שונים לא פעם אפשר לראות סדקים בבטון ונדרשת עבודת שיקום שלמה של התשתיות כדי להחזיר עטרה ליושנה או כדי להפוך את הבניין לעמיד יותר בפני רעידות אדמה. אחזקת מבני בטון

מבנים בבניה קלה

ברוב המבנים הקלים יסודות המבנה מיוצרים מפלדה, סגסוגת שמורכבת מברזל וריכוז נמוך של האל מתכת פחמן. לעיתים גם מוסיפים לסגסוגת יסודות אחרים על מנת להפיק סוגים של פלדה ולהם תכונות שונות. בדומה לבטון גם הפלדה מציעה יתרונות לענף הבניה החל בקלילות (מבני פלדה קלים יותר בהשוואה למבני בטון), דרך חוזק וקשיחות ועד האפשרות של ייצור המוני בזכות תהליכי ייצור, הובלה, הקמה והתקנה קלים. לפלדה ישנם גם חסרונות שיש לקחת בחשבון. היא רגישה יותר לקורוזיה ולכן זקוקה לטיפולים שוטפים יותר להגנה מרבית על המבנה, כמו כן השימוש בה דורש מידת מומחיות רבה. חסרון נוסף בא לידי ביטוי בעלויות, לעומת הבטון הפלדה יותר יקרה.

שמירה על אחזקה לאורך השנים חשובה בכל סוג של מבנה

כפי שניתן לראות לשני חומרי הגלם יש יתרונות וחסרונות. העמידות של בטון אולי טובה יותר בפני מזג האוויר אולם העמידות של הפלדה בפני רעידות אדמה הרבה יותר מיטבית, בהשוואה למבני בטון ישנים. לכן, חשוב להקפיד על אחזקת מבנים מכל סוג, בהתאם לחומרי הגלם בהם נעשה שימוש והדרכים לשימורם. כך ניתן להבטיח שהבניין יישאר אסתטי ובטוח יותר למגורים לאורך השנים. ובשורה התחתונה: באמצעות פעולות אחזקה קבועות ושוטפות אפשר לגור בכל מבנה, לזכות לשקט נפשי וליהנות ממידת עמידות גבוהה לאורך השנים.