המגמות החדשות בבניה בדרום ישראל

בשנים האחרונות אפשר לראות מגמה חדה בביקוש לבניה בדרום. ביקוש זה מגיע מצידן של אוכלוסיות רבות מהחברה הישראלית, ונשאלת השאלה מה גורם לעלייה חדה זו. האם זה בשל המחירים המשתלמים יותר ביחס למרכז הארץ? האם זה בזכות האווירה השקטה והפסטורלית? או שמה מדובר על התפתחות כלכלית רוחבית יותר שהאזור עובר? האמת היא שהתשובה לכך מורכבת משילוב של כל אלו ובזכות כך אנו יכולים גם לראות התפתחות של כמה מגמות חדשות בבניה בדרום.

הגורמים הכלכליים והחברתיים המשפיעים על הבניה בדרום הם רבים ומגוונים. הזרימה המתמדת של משפחות צעירות דרומה בשל היכולת להקים שם בית, הביאה איתה לא רק את הצורך במציאת פתרונות דיור, אלא גם את הצורך בהקמה נרחבת של תשתיות, תחבורה ציבורית ושירותים נוספים בעבור הציבור. כל אלו משפיעים גם הם על מגמות הבניה בדרום ישראל ועל הצורך של חברות הבניה להתאים את שיטות העבודה שלהן לדרישות השונות של האוכלוסייה החדשה באזור הדרום.

במאמר זה נציג בפניכם כמה מהמגמות החדשות בתחום הבניה בדרום הארץ ונבין מה הסיבות שהביאו להתפתחותן.

חברת א.ב.ד בניה מתקדמת בעלת ניסיון רב בתחום הבניה ולאורך שנות פעילותנו בנינו בתים רבים בדרום, בצפון ובכל חלקי הארץ. שיטת הבניה הייחודית שלנו מותאמת לצרכי הלקוח ובזכות הגמישות ואיכות הביצוע, אנחנו מסוגלים לספק בתים איכותיים בפרק זמן שלא עולה על שמונה חודשים. לקבלת פרטים נוספים צרו איתנו קשר עוד היום ונשמח לתאם פגישת היכרות.

מודולריות: הבניה החדשנית שמשנה את פני הבניה בדרום

הבניה המודולרית היא גישה חדשנית לבניה שהולכת ותופסת תאוצה בקרב קבלנים בדרום, וברחבי הארץ כולה. על פי שיטה זו, שלד הבית מיוצר מראש במפעל מבוקר ולאחר מכן הוא משונע לאתר הבניה שם, חלקי השלד מורכבים יחדיו ליצירת מבנה איכותי. שיטה זו סוחפת חברות בניה רבות בזכות העובדה שהיא מהירה יותר ליישום ודורשת פחות כוח אדם, אך מעבר לכך יש עוד כמה יתרונות לשיטת הבניה המודולרית –

 • זמן בניה מהיר במיוחד – רק 6-8 חודשים לבניית בית מתכנון ועד מפתח
 • איכות תוצר גבוהה יותר הודות ליכולת לשלוט על שלבי הייצור השונים
 • חיסכון מהותי בחומרי הגלם ובשעות העבודה של הפועלים שמהווה חיסכון כלכלי עצום

בשנים האחרונות אפשר לראות מאמרים ומחקרים רבים שעוסקים באדריכלות ובניה ירוקה אשר מציינים את המודולריות כאחת השיטות המובילות בתחום הבניה בישראל. היתרון המרכזי של שיטת בניה זו, על פי אותם מאמרים, היא העובדה שהיא מאפשרת מענה מותאם לצרכים המשתנים של האוכלוסייה, תוך הבטחת איכות בניה במהירות שיא.

בניה ירוקה בדרום – התחייבות לסביבה ולאדם

טכנולוגיות חדשניות בתחום הבניה המתקדמת

המהפכה הטכנולוגית ממשיכה להניע קדימה את ענף הבניה בכל עת, ובפרט אפשר לראות זאת באזור הדרום שבו חברות בניה מחפשות תמיד אחר שיטות וטכנולוגיות בניה איכותיות יותר. הבניה המתקדמת מבוססת ברובה על שילוב של כלים וטכנולוגיות מתקדמות המאפשרות בניה יעילה ומדויקת ברמה של הייתה אפשרית בעבר. כיום אפשר למצוא חברות בניה בדרום אשר משתמשות בחומרי גלם איכותיים וחדשניים כמו פלדת LGS, אך בעוד כמה שנים נראה את שילובן של טכנולוגיות חדשות שאמורות לסייע לנו לבנות בתים איכותיים יותר.

להלן כמה דוגמאות לחידושים טכנולוגיים שכבר נמצאים בשימוש ברחבי העולם:

 • שילוב של רובוטיקה מתקדמת כדי לבצע משימות מורכבות.
 • הדפסת חלקים מהמבנה באמצעות מדפסות תלת ממד, ואולי אפילו בעתיד הדפסת בתים שלמים.
 • הטמעת תוכנות תכנון חדשניות כמו BIM (Building Information Modelling) המאפשרות ניהול דינמי של פרויקטים מורכבים.

חידושים טכנולוגיים אלו מאפשרים לנו לבנות בתים באופן יעיל יותר, לחסוך זמן בניה ועלויות ייצור, ולהביא תוצאות איכותיות ומדויקות יותר.

בניה ירוקה בדרום – התחייבות לסביבה ולאדם

אחת המגמות הבולטות ביותר בבניה בדרום היא הבניה הירוקה. מדובר על מגמה בין לאומית שאפשר לראותה ביתר שאת באימוץ המדינה את תו תקן 5281 לבניה ירוקה בישראל, אך באזור הדרום ניכרת מגמה זו יותר מאשר אזורים אחרים, וזאת כחלק מהמודעות הגוברת לצורך בשימור הסביבה ובקידום של פרויקטים אקולוגיים למען איכות חיי התושבים.

בא.ב.ד בניה מתקדמת, אנחנו רואים בבניה הירוקה הרבה יותר מאשר טרנד או מגמה, אלא הכרח שמטיב עם הסביבה, הבריאות והכלכלה. אנחנו מאמינים בלב שלם כי מדובר על השקעה בעתיד של כולנו ולשם כך אנחנו עומלים על חיפוש שיטות בניה ירוקה נוספות שנוכל להטמיע.

כדי שנבין עד כמה חשובה הבניה הירוקה, בואו ונבחן כמה מיתרונותיה הרבים:

 • חיסכון ניכר באנרגיה הודות לעיצוב בניינים יעיל אנרגטית
 • שיפור איכות האוויר והסביבה הפנימית
 • הפחתת חשיפה לחומרים רעילים ומזהמים
 • חיסכון בעלויות אנרגיה ותחזוקה לאורך זמן
 • עלייה בערך הנכס בשוק

התפתחות השוק הנדל"ני בדרום ישראל

בשנים האחרונות אפשר לראות פריחה בשוק הנדל"ני בדרום ישראל, שמביאה איתה ביקוש שיא לחברות בניה בדרום. ישנם גורמים רבים שמשפיעים לחיוב על התפתחות שוק הנדל"ן בדרום – גורמים כלכליים, גורמים חברתיים וגורמים טכנולוגיים השתלבו להם יחדיו והשפיעו על הביקוש ועל ההיצע, והביאו לשינויים במחירי הדיור ובסוגי הפרויקטים בדרום.

בואו ונבחן כמה מהנתונים הכמותיים החשובים ביותר שמצביעים על הביקוש ועל ההיצע –

 • מחירי הדיור: לפי דו"ח שפורסם לראשונה באתר של "ישראל היום", בית של ארבעה חדרים בבאר שבע עלה בשנת 2018 בממוצע 1.2 מיליון ₪, וכיום מחירו הממוצע של אותו בית בבאר שבע עומד על 1.5 מיליון ₪. לעומת זאת, בית דומה בתל – אביב עלה ב – 2018 2.5 מיליון ₪ ועולה כיום 3.2 מיליון ₪.
 • פרויקטים חדשים: רק בשנה האחרונה הוקמו ברחבי הדרום יותר מ – 15 פרויקטי מגורים חדשים, כאשר חלקם משתמש בשיטת הבניה המודולרית, מה שהגביר מאוד את ההיצע בשוק בזכות מהירות הבניה שמספקת שיטה זו.
 • הגירה פנימית: ההגירה דרומה נמשכת על פי מספרים שנמצאים ברחבי הרשת, בשנת 2022 הגיעו לדרום ישראל כ – 20,000 תושבים חדשים.
 • השקעה בתשתיות: אזור הדרום חווה התפתחות תעשייתית וטכנולוגית רבה וכ – 5 אזורים תעשייתיים הוקמו, או מוקמים, ברחבי הדרום, מה שהגביר כמובן את הביקוש לדיור איכותי בקרבת אותם מקומות עבודה חדשים.

לסיכום דבר, אפשר לראות כי הבניה בדרום הארץ מאופיינת בכמה מגמות בולטות. ראשית, התפתחותן של שיטות בניה חדשניות ויעילות כמו הבניה המודולרית מאפשרות הקמה מהירה ואיכותית יותר של בתים ולפיכך היא גם הופכת לנפוצה יותר בקרב קבלנים בדרום. על כך יש להוסיף את השילוב ההולך וגדל של טכנולוגיות וכלים חדישים בתהליכי הבניה השונים והעלייה הקבועה במודעות לנושאים כמו איכות סביבה ואיכות חיים.

על כל אלו, אי אפשר שלא להזכיר גם את העלייה בביקוש לבניה בדרום, וכך שהכיוון הכללי שעליו אפשר להקיש הוא של המשך הפיתוח המואץ של הדרום, תוך כדי התאמה מלאה של התוצרים לדרישות, לצרכים ולתווי התקן המשתנים. חייגו אלינו עוד היום לעוד פרטים.חייגו אלינו עוד היום לעוד פרטים.