ערים חכמות בישראל? האם הבניה המתקדמת יכולה להשתלב בחריש, העיר החדשה

כחלק ממאמציה של מדינת ישראל להילחם במצוקת הדיור היא עומלת על הקמה וייסוד של ערים חדשות לאורכה ולרוחבה של מדינת ישראל. אחת הדוגמאות הבולטות ביותר בשנים האחרונות היא כמובן חריש אשר זכתה לכינוי "העיר החדשה". במאמר זה אנחנו רוצים לבחון את מידת ההשתלבות של הבניה המתקדמת בערים החדשות שעתידות לקום בישראל ותוך כדי לדון בשאלה מה זה אומר ערים חכמות והאם נראה בישראל עיר כזו.

חברת א.ב.ד בניה מתקדמת היא מהחדשניות והמובילות בתחום הבניה בישראל ועבודתה זכתה להכרה כחדשנית גם על ידי משרד המדען הראשי של מדינת ישראל. לפרטים נוספים ולתיאום של פגישת היכרות – צרו איתנו קשר.

מה זה אומר ערים חכמות ומה תפקיד הבניה המתקדמת בערים אלו?

ערים חכמות הוא מונח שנשמע בדיונים לאורך שנים, אך למעשה אין לו הגדרה אחת מוסכמת וברורה. הבסיס הרעיוני שהביא לרצון לייצר ערים חכמות נובע משני דברים עיקריים – ההבנה כי תופעת העיור היא לא בהכרח חיובית וכי היא טומנת בחובה גם בעיות ולכן היא דורשת שינוי וארגון מחדש, וההבנה כי בעזרת שימוש בטכנולוגיות מתקדמות אנחנו יכולים לייצר ערים ומבנים איכותיים יותר ויעילים יותר. נכון לרגע כתיבת שורות אלו למדינת ישראל עוד אין הגדרה מוסכמת והדיון בנושא של ערים חכמות עוד נמצא בשלביו הראשונים. לקריאה נוספת בעניין נפנה אתכם למסמך שגובש על ידי רועי גולדשמידט בשנת 2016 בעבור ועדת המדע והטכנולוגיה.

כשאנחנו מסתכלים על ההגדרה החמקמקה של הערים החכמות אנחנו יכולים לראות כי הבניה המתקדמת מסוגלת להתמודד עם המשימה בצורה הטובה ביותר. הבניה המתקדמת מבוססת על כמה עקרונות אשר אפשר להגיד בבטחה כי הם עומדים בקנה אחד עם עקרונות הערים החכמות – קיימות ושמירה על הסביבה, שילוב טכנולוגיות מתקדמות ותכנון הוליסטי רוחבי.

מה זה אומר ערים חכמות ומה תפקיד הבניה המתקדמת בערים אלו?

מה הופך את הבניה המתקדמת למתאימה ביותר לערים החכמות העתידיות?

הבניה המתקדמת נחשבת לבניה אקולוגית וסביבתית ולכזו שעומדת בתנאיי תו התקן הישראל לבניה ירוקה – ת"י 5281. קיימות סיבות רבות אשר הופכות את הבניה המתקדמת שלנו בא.ב.ד לירוקה, אך בראש הסיבות אנחנו רוצים להתמקד בחיסכון האנרגטי שיש למבנים שלנו. בעזרת חתכי הקיר הייחודיים של חברת Knauf אשר אותם אנחנו משלבים בתוך כל המבנים שלנו אנחנו מגיעים לרמת בידוד תרמי ואקוסטי הגבוהה בפי חמישה מזו שמציעים בלוקים ולבנים.

חתכי הקיר הם למעשה השכבות השונות שמרכיבות את הקיר שאנחנו רואים בפועל וקיימים שני סוגים עיקריים – חתכי קיר המיועדים לקירות חוץ וחתכי קיר המיועדים לקירות פנים. אצלנו בא.ב.ד בניה מתקדמת אנחנו משתמשים בחתכי קיר של אורבנד, שהם המשווקים הבלעדיים של Knauf בישראל, אשר משלבים כשבע שכבות שונות של חומרי גלם מבודדים שונים שהופכים למקשה אחת בעזרת שימוש בטכנולוגיה מתקדמת.

בואו ונראה את השכבות השונות אשר מרכיבות את חתכי הקיר שלנו:

  • שליכט צבעוני אקרילי
  • טיח פולימרי רב תכליתי
  • רשת אינטרגלס
  • מעטפת סופרבורד
  • בידוד תרמי ואקוסטי
  • קונסטרוקציית פלדה דקת דופן
  • לוח גבס ורוד דו קרומי

אז, האם הבניה המתקדמת יכולה להשתלב בחריש?

הבניה המתקדמת נחשבת כיום לבניה החדשנית ביותר והאיכותית ביותר. כאשר בוחנים את המונח ערים חכמות בראייה רוחבית אפשר לראות כי מרבית ההגדרות השונות בוחנות את החשיבה הכוללת של בניית העיר ואת השילוב של טכנולוגיות חדשות בתוך משאבי העיר. הבניה המתקדמת מיסודה עונה על שתי ההגדרות האלו והעובדה שהיא עומדת בשינויי התקינה שהכניסה הממשלה במרץ 2022 מעידה על כך שהתכנון הוא שאכן הערים החכמות והחדשות בישראל ישלבו בתוכן בניה מתקדמת.

כאשר אנחנו בוחנים את הבניה של חריש עצמה אפשר לראות כי חלקה נעשה על פי התקנות הישנות וחלקה על פי התקנות החדשות וזאת כיוון שתהליך הקמתה אורך שנים. כבר בימים אלו נבנים ברחבי חריש בתים ומבנים בשיטות בניה מתקדמת ואנחנו בא.ב.ד בניה מתקדמת נסמך לעמוד לשרותכם כדי לבנות את ביתכם העתידי בחריש. לפרטים נוספים ולתיאום של פגישת היכרות – צרו איתנו קשר עוד היום.