האם הבניה הירוקה מספקת בידוד תרמי איכותי?

הבניה הירוקה היא סוג הבניה של העתיד. מדובר על בניה שמטרתה העיקרית היא לאפשר מגורים אקולוגים יותר מאשר שיטות בניה אחרות מסוגלות להעניק. הבניה הירוקה הגיעה לחיינו כצורך, כהכרח של המציאות שאילץ אותנו לחשוב על דרכים שבהן נוכל לבנות בתים בלי לפגוע בכדור הארץ ואולי חשוב מכך – לייצר בתים שיעניקו איכות חיים ייחודית בלי לזהם ולייצר זיהום סביבתי.

כחלק מהשפעות ההתחממות הגלובלית אנחנו רואים במו עינינו שמזג האוויר משתגע, יותר ימים גשומים מגיעים בתקופות שבדרך כלל היו חמימות והחום שבקיץ מגיע לגבהים חדשים. כחברה שמתמחה בבניה מתקדמת וירוקה אנחנו נשאלים לא פעם ולא פעמיים על איכות הבתים שלנו ועל מידת הבידוד התרמי שהם מספקים ולכן במאמר הזה אנחנו רוצים להתייחס לשיטת הבניה הירוקה, אבל לבחון אותה דרך המשקפיים של הבידוד התרמי.

שני מושגים להכיר בהקשר של בידוד תרמי

כדי להבין את ההבדלים בין חומרי הבניה השונים בכל הקשור לבידוד התרמי אנחנו צריכים להכיר קודם כול שני מושגים שלמעשה יקבעו את רמת הבידוד של חומרי הגלם.

  • מוליכות תרמית
    המוליכות התרמית מציינת כמה אנרגיה (חום וקור) עוברת דרך הבלוקים. ככלל אצבע אפשר להגיד שככל שחומר הגלם מכיל בתוכו יותר חללים ויותר כיסי אוויר, כך הוא יבודד טוב יותר. כדי להבין את המוליכות התרמית אפשר להסתכל על המספרים שמציינים את היבט זה – ככל שהמספר קטן יותר כך חומר הגלם מבודד טוב יותר.
  • התנגדות תרמית
    ההתנגדות התרמית גם היא מודדת את כמות האנרגיה שעוברת דרך חומר הגלם, אך המדד הזה מראה לנו כמה התנגדות מפעיל חומר הגלם כדי למנוע מהחום ומהקור לחדור. ככל שההתנגדות התרמית גבוהה יותר, כך החומר יבודד ברמה איכותית יותר.

על רמת הבידוד התרמי של הבניה הקונבנציונלית

עוד לפני שנדבר על רמת הבידוד של הבניה הירוקה אנחנו רוצים לגעת בכמה נקודות חשובות בהקשר של הבידוד בבתים שנבנים בשיטות קונבנציונליות יותר, בעיקר על שיטות שעדיין משתמשים בהם בבלוקים ובחומרי גלם מזהמים. בבתים מסוג זה הבלוקים עצמם מהווים את שכבת הבידוד של הבית, על פי רוב משתמשים בארץ בבלוקים שנחשבים לדור השלישי והמתקדם יותר של הבלוקים. בלוקים אלו מספקים התנגדות תרמית של R=2.35 ומשך הזמן המירבי שבהם הבלוקים מספקים נוחות ויציבות תרמית הוא שמונה שעות (שזה אומנם פרק זמן ארוך יותר בהרבה מבלוקים אחרים, אך בימי חמסין זה לא מספיק).

הבלוקים כיום מיוצרים למעשה משלוש שכבות שונות – שכבת קלקר מבודדת ועוד שתי שכבות שעשויות מתערובת ייחודית של פומיס וצמנט וזאת כדי להעניק לבלוקים רמת בידוד גבוהה יותר. השיפורים האלו אכן מצליחים לספק רמת בידוד איכותית יותר מאשר הבלוקים הישנים, אך עוד רגע נעבור לדבר על הבידוד של הבניה הירוקה ותראו את ההבדלים.

רמת הבידוד התרמי של המבנים הירוקים שלנו בא.ב.ד
כל המבנים של א.ב.ד מציעים בידוד תרמי מפנק ואיכותי

על רמת הבידוד התרמי של המבנים הירוקים שלנו בא.ב.ד

בשונה משיטות בניה אחרות אנחנו משתמשים בחתכי קיר מתקדמים ואיכותיים שמגיעים מאחת החברות המובילות בתחום זה בעולם – KNAUF. חתכי הקיר שבהם אנחנו משתמשים מעניקים לבית רמת בידוד איכותית וגבוהה יותר לא רק כי הם בעלי התנגדות תרמית טובה יותר, אלא בראש ובראשונה בזכות העובדה שאנחנו משתמשים במעטפת פנימית כפולה שמספקת בידוד תרמי ברמה גבוהה יותר מכל התקנים המקובלים בשוק. במקום להשתמש בבלוקים אנחנו משתמשים בקירות גבס שהליך עיבודם והכנתם הוא אקולוגי יותר, אך מעבר לכך, אנחנו משתמשים בקירות כפולים כדי שבטווח שבין הקירות נוכל להכניס עוד שכבות ייחודיות וייעודיות שיעזרו לשמור על רמת הבידוד התרמי של הבית.

בזכות חומרי הגלם האיכותיים שבהם אנחנו משתמשים, ובזכות שיטת הבניה המתקדמת שלנו, אנחנו מייצרים קירות אשר מספקים רמת בידוד כלפי חום וקור ברמה שגבוהה פי חמישה מבטון. אם נסתכל למשל על חתכי קירות החוץ שלנו המכונים "קיר א.ב.ד 25" נראה כי רמת ההתנגדות התרמית עומדת על R=3.48, אך יותר מכך המשקל והתכונות הנוספות הן אלו שבאמת מעניקות לבית את האיכות שלו. הקירות שאנחנו מספקים לבתים שלכם לא רק מעניקים לכם בידוד תרמי טוב יותר שמאפשר לכם לחסוך בכסף על חימום או קירור הבית, הקירות שלנו מעניקים לכם גם שקט ברמה שלא חלמתם שאפשרית וכל זאת תוך כדי עמידה בתקנים המחמירים ביותר בכל הקשור לעמידות נגד אש ומובן שגם ברמת הבידוד נגד רטיבות.