כיצד הבניה הירוקה תשנה את פני הערים בישראל

אומנם הנבואה ניתנה לשוטים, אך אנחנו משוכנעים כי הבניה הירוקה עתידה לשנות את פני הערים בישראל. כמה מגדולי המומחים בעולם יצאו לחקור את השפעות הבניה הירוקה על תכנון הערים וניסו, בעזרת חישובים מתמטיים והדמיות ייעודיות, לדמיין כיצד יראו ערי העתיד – הערים הירוקות. במאמר זה נביא כמה התייחסויות להשפעה הרבה שיש לשיטת הבניה על החיים במרחב העירוני ונתמקד בעיקר בבניה הירוקה.

למה חשוב להתחיל בבניה ירוקה כבר היום?

נכון לשנת 2018 חיו בערים כמחצית מאוכלוסיית העולם, אך מדו"ח של האו"ם עולה כי עד לשנת 2050 מספר האנשים שגרים בערים יתקרב ל – 70% מכלל האוכלוסייה. על הנתון הזה צריך להביא בחשבון את העובדה שככל שהעיר גדולה יותר, כך זיהום האוויר בה גדול יותר. למעשה, לפי הערכות קרוב ל – 90% מאוכלוסיית העולם חיה באזורים שבהם רמת זיהום האוויר גבוהה בהרבה מזו שמומלצת על פי ארגון הבריאות העולמי.

אדריכלים ומהנדסי ערים ברחבי העולם כבר החלו לבחון חלופות לצורות הבניה האפשריות וכמעט כולם מסכימים פה אחד כי הבניה הירוקה היא הפתרון הטוב ביותר. גם במדינת ישראל נפל הפור לא מכבר והוחלט כי תו התקן 5281 לבניה ירוקה יהיה תו התקן המחייב בעבור כל בית ובניין חדש שנבנה או משופץ בישראל. כשמסתכלים על הנתונים היבשים אפשר לראות כי אף על פי שבמרבית כדור הארץ אין ערים, הערים תופסות רק 2% מהקרקעות בעולם, הן עדיין אחראיות על כ – 78% מהזיהום בעולם. כך שאפשר להבין שאם לא נאמץ את שיטת הבניה הירוקה עוד היום, עד לשנת 2050 המצב יהיה עגום למדי.

מה זה בניה ירוקה ואיזה שיפור היא יכולה לעשות בערים?

ברחבי העולם יש כל מיני תקנים שקובעים מהי בניה ירוקה ואף על פי שעדיין אין תקינה אחת קבועה בכל העולם, אפשר לראות כי יש כמה מאפיינים שחוזרים על עצמם כדי לקבוע שמבנה הוא אכן אקולוגי וירוק. אם אתם מעוניינים להתעמק במה זה בכלל בניה ירוקה, אתם מוזמנים להיכנס למאמר שהכנו בנושא, אך לבינתיים אלו הם המאפיינים העיקריים של הבניה הירוקה:

  • המבנה כולו מתוכנן בצורה כזו שהוא דורש פחות אנרגיה, בפועל זה אומר שמשתמשים בחומרי גלם איכותיים ומתקדמים אשר מספקים בידוד טוב יותר וכך אין צורך להפעיל אמצעי חימום או קירור.
  • במהלך הבניה יש דגש מרכזי על החיים במבנה ובסביבתו, בפועל זה אומר שלצד תכנון הבית האדריכל יחשוב גם על שילובו בסביבה וכנראה שגם ישקיע מאמץ בפיתוחים של אזורים ציבוריים לרווחת הכלל.
  • השימוש בחומרי גלם ממוחזרים וצמצמום הזיהום הסביבתי שנלווה לפעולת הבניה הוא חלק מהותי מהבניה הירוקה בכל העולם.

כבר כיום אפשר לראות את ההשפעה העצומה שיש לבניה הירוקה על איכות החיים בכך שהיא מביאה לצמצום של כ – 34% בגזי החממה, מה שמתבטא בפועל באיכות חיים טובה יותר לכולנו. מחקרים מצאו כי ההשפעות הבריאותיות שיש לשיטת הבניה הירוקה הן עצומות, בטח כאשר הרבה אנשים עובדים כיום מהבית, והן עשויות לא רק לשפר את איכות חיינו אלא גם להאריך את ימינו.

השפעת הבניהה הירוקה על ערי ישראל

מה צפויה להיות ההשפעה של הבניה הירוקה על הערים בישראל

במצב הדברים כיום הערים בישראל לא יוכלו לקבל לשטחן תושבים חדשים בשל תשתיות לקויות והעובדה שאין תכנון לטווח ארוך. העובדה שמדינת ישראל כבר אימצה את שיטת הבניה הירוקה והכריזה עליה כחובה היא סיבה לאופטימיות ואלו הן כמה מההשפעות שאנחנו צופים שנראה כבר בעשור הקרוב בזכות אימוץ תו התקן המדובר.

  1. יותר שטחים ירוקים – כחלק מסעיפיו השונים של תקן 5281 ישנה התייחסות מפורטת לכך שעל הקבלן להשקיע בפיתוח של שטחים ירוקים למטרת הציבור, ולצד זאת המחוקק מחייב גם שלאורך כל התכנון והבניה בפועל יהיה זיהום מינימלי.

  2. חיסכון כלכלי למדינה ולאזרחים – אם נסתכל על הוצאות הבניה עצמן אז כנראה ששיטות הבניה המסורתיות זולות יותר משיטת הבניה הירוקה, אך בטווח הארוך שיטת בניה זו תניב חיסכון של כ – 20% בהוצאות על תחזוקת הבתים מה שיוביל לכך שהמשק כולו ירוויח.

  3. תחבורה ציבורית – אחת המצוקות החמורות ביותר שיש במדינתנו היא מצוקת התחבורה הציבורית, אך על פי התחזיות התכנון האקולוגי אמור לסייע למצב העניינים ולשים במרכז התכנון הסביבתי את התחבורה הציבורית.

  4. פחות זיהום אוויר וניצול משאבים – אומנם ייקח זמן עד שנראה את השפעות הבניה הירוקה על שינויי מזג האוויר התכופים, אך את החיסכון של 11% בשימוש במים כנראה שנרגיש מהר מאוד במדינתנו. מעבר לכך, הצמצום בזיהום האוויר אמור לסייע רבות לאנשים הסובלים מקשיי נשימה ובאופן כללי לשדרג את איכות החיים במדינה.

אנחנו בא.ב.ד. בניה מתקדמת מאמינים בכל מעודנו בשיטת הבניה הירוקה ומציעים לכם לתכנן את הבית הבא שלכם איתנו. עם ניסיון מקצועי של עשרות שנים ויותר מ – 130 בתים שאנחנו בונים בשנה, אנחנו יכולים לסייע לכם לאורך כל הדרך משלב התכנון ועד לקבלת המפתחות לביתכם החדש – צרו איתנו קשר לפרטים נוספים.