למה אזורי אקלים חמים/ קרים חייבים בניה ירוקה?

דיברנו רבות לאחרונה על העובדה שמדינת ישראל אימצה את תקנות הבניה הירוקה והפכה אותה לסוג הבניה המחייב בעבור כל בניין חדש שמוקם בארץ. אך אף על פי שהרחבנו בדברים על הנושא הזה, לא העמקנו בדיבור על כמה מהסיבות שהכריעו את הכף לטובת אימוץ תו התקן 5281 ובראשן החשיבות שי לבניה ירוקה באזורים עם אקלים קיצוני.

מה זה אומר אקלים קיצוני ואיך זה מתקשר לבניה ירוקה?

לפני שנדבר על אקלים קיצוני אנחנו רוצים שנייה להתעכב על ההגדרה של מדבר. לפי ההגדרה, מדבר הוא אזור שהאקלים בו יבש וכמעט שלא יורדים שם גשמים. כמו שמדבר הסהרה הוא מדבר, כך גם אזורים נרחבים בשני הקטבים עונים על ההגדרה של מדבר. האקלים במדבריות נחשב לאקלים קיצוני ולנו בארץ יש שילוב של אקלים מדברי עם אקלים ערבתי וים – תיכוני. השילוב הזה הופך את מדינת ישראל למדינה עם אקלים ייחודי וקיצוני אשר דורש תשומת לב ייחודית בעת הליך הבניה.

הבניה הירוקה היא בניה אשר חרטה על דגלה התייחסות לסביבה שבה המבנה מוקם, לצד מחשבה מעמיקה על החיים בפועל במבנה לאחר הבניה. השילוב הזה גורם לכך שבהליך הבניה הירוקה משתמשים בחומרים מבודדים שמסייעים לשמור על הטמפרטורה בתוך המבנה נוחה לאורך כל היום. לצד זאת, הבניה הירוקה מתייחסת לכל צריכת האנרגיה ופליטתה כדי למנוע מצב של זיהום הסביבה והשפעה לרעה על האקלים.

בבואנו לבחון את הפרמטרים של תקן הבניה הירוקה בישראל, אנחנו רואים כי ישנה התייחסות מפורטת ודקדקנית לקשת רחבה של נושאים אשר כל אחד ואחד מהם נועד לבחון אספקט אחר שבו המבנה הסופי עלול להשפיע לרעה על הסביבה.

בניה ירוקה באזורי אקלים קיצוני

כיצד משפיעה הבניה הירוקה על הסביבה באזורי אקלים חמים

בנוסף לכך שמדינת ישראל נחשבת למדינה חמה, משבר האקלים מוסיף על כך והשינויים התכופים שיש במזג האוויר הופכים להיות בלתי ניתנים לחיזוי. בעוד אנחנו יכולים לדבר רבות על החשיבות של הבניה הירוקה על צמצום הזיהום, אנחנו רוצים להתייחס לדבר חשוב וזה כמובן כיצד נוכל להמשיך לחיות בנעימים בזמן שהאקלים מתחמם.

בזכות שיטות הבידוד והאיטום המתקדמות שבהן משתמשים בבניה הקלה, למשל אנחנו בא.ב.ד. בניה מתקדמת משתמשים בחתכי קיר משופרים ובטכנולוגית LGS, הטמפרטורה בתוך המבנה נשארת קבועה והשינוי שמתרחש בחוץ לא משפיע עליה. מרבית התקינות הנוכחיות נחשבות למיושנות ואין בהן התייחסות לשינויים התכופים האלו, אך בזכות הבניה הירוקה אנחנו מקבלים איכות בידוד תרמית גבוהה יותר בחמישה מזה שמצוין בתקינה הישנה.

אבל לבניה הירוקה יש עוד השפעה חשובה מאוד על האקלים. במחקר שנערך במצרים ופורסם בחודש מרץ 2022, התגלה כי המעבר לבניה ירוקה מסייע להורדת הטמפרטורה הכללית בערים חמות במיוחד. במהלך הניסוי נבדקו כמה שיטות של בניה ירוקה, עם דגש על תכנון הגגות, והתגלה כי שילוב של תכנון עירוני נכון עם בניה ירוקה יכול לסייע לרשויות להשתלט על ההתחממות הגלובלית ועל השפעה על מרכזי ערים.

א.ב.ד בניה מתקדמת – בונים ירוק וסביבתי במיוחד בשבילך

כאשר התחלנו לבנות בתים בשיטת הבניה המתקדמת והייחודית שלנו עשינו זאת מתוך מחשבה שעל ידי כך אנחנו תורמים לצמצום הפגיעה הסביבתית. ככל שהעמקנו בעבודה גילינו כי מעבר להשפעה הסביבתית, לבניה הירוקה יש גם השפעה חברתית וכי משפחות אשר בחרו לבנות את בתיהם איתנו ונעזרו באדריכל כדי להתאים את ביתם לצרכיהם, נהנות משלווה גדולה יותר.

בזכות הבניה הירוקה והאקולוגית איכות החיים שלנו משתפרת והרבה מכך נובע מהעובדה שאנחנו בא.ב.ד. בניה מתקדמת יורדים לפרטים הקטנים ביותר ומוודאים שכל אספקט בבית יעמוד בסטנדרטים שלנו. מעבר לתכנון של מעברי האוויר והרוחות אנחנו מוודאים כי הבית יהיה מואר בתאורה טבעית, וזאת לצד בדיקות טכניות יותר של רמות הקרינה ושימוש בחומרים אקולוגים ולא רעילים כדי להבטיח שהבית שלכם יהיה הנעים והידידותי ביותר שאפשר.

לפרטים נוספים על הבית שלנו – צרו איתנו קשר עוד היום.