למה בניה ירוקה מתחייבת בישראל?

אם נדמה לכם שאתם לא יכולים לעבור ברחוב בלי לשמוע את המונח בניה ירוקה, אתם בוודאי צודקים. אפשר להגיד בביטחון כי מדינת ישראל התמכרה לבניה הירוקה והסיבות לכך מרובות. במאמר הזה אנחנו רוצים להסביר לכם גם מדוע הבניה הירוקה היא בגדר חובה בישראל, אך מעבר לכך אנחנו רוצים להציג באופן ברור את היתרונות והסיבות שהובילו לכך.

ההיסטוריה הקצרה של הבניה הירוקה בישראל

במשך שנים רבות הבניה הירוקה בישראל לא הייתה קיימת, נכון שהיו קרוואנים ועוד כל מיני סוגים של בניה יבילה אך אף אחד משיטות הבניה הזו לא נבעה מחשיבה אקולוגית וסביבתית. למעשה, מבחינת החוק הישראלי, תקן הבניה הירוקה הוגדר כמחייב רק בחודש מרץ 2022. נכון לעת כתיבת שורות אלו התקן החדש, תקן 5281 לבניה ירוקה, תקף רק על מבנים ששטחם הכולל עולה על 5,000 מ"ר אך בספטמבר 2023 התקנות עומדות לחול גם על שאר המבנים בישראל.

התקן הישראלי לא נכנס בבת אחת והפתיע את השוק, למעשה הוא קיים משנת 2005 אך תוכנו היה סתמי ואיש לא הכריח קבלן לעבוד לפיו. במרוצת השנים השתנו מעט פני הדברים וככל שהשיח העולמי על נושאי האקלים החל לצבור תאוצה, כך נשבה יותר רוח במפרשי הבניה הירוקה עד אשר בשנת 2013 החליטו בפורום ה – 15 (פורום 15 הערים הגדולות בישראל) לחייב כי כל בניין שיבנה בשטחן יעמוד בתו התקן של הבניה הירוקה.

לא משוכנעים שאתם מבינים את המונח בניה ירוקה? היכנסו למאמר שהכנו ומסביר בדיוק מה זה אומר.

מדינת ישראל ובניה ירוקה

מה הן הסיבות שהבניה הירוקה אומצה בישראל

כפי שאמרנו בתחילת דברינו, ישנן סיבות רבות שהובילו לכך שהבניה הירוקה היא כיום בגדר חובה במדינת ישראל. בואו ונבחן כמה מהסיבות הבולטות ביותר:

  • משבר האקלים – על פי פרסומים של השירות המטאורולוגי הבריטי, אנחנו קרובים יותר מאי פעם להגיע לשיא של משבר האקלים בעת הטמפרטורה הממוצעת בכדור הארץ תעלה תחצה את רף ה – 1.5 מעלות שהוגדר כזה שלאחריו המשבר האקלימי יהיה בלתי הפיך.
  • דאגה לסביבה – זה שמשבר האקלים קיים זו עובדה שידועה כבר שנים רבות, אך היא לבדה לא סייעה להגברת התאוצה סביב הנושא של הבניה הירוקה. מה שכן שינה את השיח היו פעולות של ארגונים חברתיים ואנשים כדוגמת גרטה טונברג.

    עמידות בפני אש – הבניה הירוקה חקקה על דגלה את השימוש בטכנולוגיות מתקדמות שמסייעות להגברת אמצעי הבטיחות ובראשן העמידות בפני אש. כל חומרי הגלם בהם משתמשים בהליך הבניה הירוקה עומדים בתווי התקן המחמירים ביותר בכל הקשור לעמידות בפני אש וחום.
  • בידוד וחיסכון באנרגיה – אם נסתכל על שוק הנדל"ן הישראלי נראה כי הישראלים מכורים לשני דברים – כיווני אוויר ומזגנים. המחשבה התמידית שלנו על קירור נובעת מהחום היוקד שיש במדינתנו ומהצורך שלנו להצטנן. בניה ירוקה היא כזו שמסייעת בחיסכון באנרגיה ומייתרת את השימוש במזגן בזכות בידוד תרמי איכותי יותר.
  • עמידות בפני רעשי אדמה – בשנה האחרונה שמענו יותר מדי חדשות על רעידות אדמה בישראל ואם בוחנים את כל פרויקטי התמ"א וההתחדשות העירונית שתקועים ברחבי הארץ אפשר להבין מדוע הבניה הירוקה היא כיום בגדר חובה. בניה ירוקה נבדקה והוכחה כעמידה יותר בפני רעידות אדמה מאשר הבניה הישנה והמוכרת.

חברת א.ב.ד. בניה מתקדמת היא מהחלוצות והמובילות את תחום הבניה הירוקה וכבר למעלה מ – 20 שנה שאנחנו מתמחים בבניה איכותית המבוססת על הטכנולוגיה המתקדמת ביותר שקיימת בשוק. ביכולתנו לסייע לך להקים בית חדש מאפס בפרק זמן של עד שמונה חודשים בהתאם לעיצוב אדריכלי ייחודי. לפרטים נוספים – צרו קשר.