בניה אקולוגית וירוקה בישראל – כל מה שצריך לדעת על התקן שמגדיר מהי בניה ירוקה

ככל שהשיח סביב נושא הבניה הירוקה גובר, כך יותר אנשים נחשפים למושג ומנסים להבין במה מדובר. כחברה המתמחה בבניה ירוקה, הצוות המקצועי שלנו בא.ב.ד בניה מתקדמת מציע לכם הסבר על מה זה בניה ירוקה ומה הם הפרמטרים השונים שמגדירים פרויקט כפרויקט בניה ירוקה.

בגדול אפשר להגיד כי הבניה ירוקה זה שם שניתן לבניה אקולוגית וידידותית לסביבה החוסכת בפחת ומאפשרת את בניית הבית בתהליך שלא מזהם את הסביבה. החל מחודש מרץ 2022 התעדכנו תקני הבניה הירוקה בישראל וכעת הם כוללים מספר פרמטרים קבועים ומוגדרים אשר יכריעו האם הבניה מאושרת לקבל את תו התקן 5281 לבניה ירוקה (ת"י 5281). ריכזנו בעבורכם את הפרמטרים העיקריים שמשפיעים על הציון שמוענק לבית כדי לבדוק האם הוא עומד בתנאי תקן הבניה הירוקה.

ההגדרה הישראלית לבניה אקולוגית וירוקה

כפי שציינו קודם לכן, בחודש מרץ 2022 תקן הבניה הירוקה בישראל עבר כמה שינויים דרסטיים אשר עושים סדר בקריטריונים לקביעת בית כירוק. התקן הישראלי לבניה ירוקה, הידוע גם בשמו התקן לבניה בת קיימה, הוא תקן מקיף ונרחב שמציג דרישות סף וקריטריונים נוספים שמכריעים האם הקמת הבניין ותפעולו השוטף מוגדרים כירוקים ואקולוגים. 

כדי להבין בצורה הטובה ביותר מה זה בניה ירוקה, אנחנו רוצים להציג בפניכם את ההגדרה שמוצגת בתקן הישראלי לבניה הירוקה – "בניה ירוקה היא בניה ידידותית לסביבה ולמשתמש, הכוללת חסכון וייעול השימוש במשאבים חדשים, שימוש מחדש ומחזור מרבי של הקיים, וכל זאת תוך חתירה לשמירה על הבריאות ואיכות החיים של כלל המשתמשים במבנה, בהווה ובדורות הבאים. הבניה הירוקה כוללת היבטים של העמדה ותכנון המבנה במרחב, מעטפת, פתחים ותגמירים, תשתיות וטכנולוגיות לצד מרכיבים ערכיים, חברתיים ותרבותיים".

מדובר על תקן הבנוי בשיטה של צבירת נקודות. קיימות בתקן 9 קטגוריות שבכל אחת מהן המבנה מקבל ציון, בסיום מחשבים את מספר הנקודות שנצברו ומקבלים דירוג סופי בצורה של כוכבים כאשר אחד הוא המינימום וחמישה כוכבים הם הציון המקסימלי.

מה הם הפרמטרים שבוחן תקן הבניה הירוקה בישראל?

 1. אנרגיה
 2. קרקע
 3. מים
 4. חומרים
 5. בריאות ורווחה
 6. פסולת
 7. תחבורה
 8. ניהול אתר הבניה
 9. חדשנות

כאשר אנחנו בוחנים את תשעת הפרמטרים בצורה שטחית, אפשר כבר לראות כי מדובר על כלל הפרמטרים אשר להם ההשפעה הגדולה ביותר על הסביבה ועל המשתמשים במבנה. אבל כדי שבאמת נבין מה זה בניה ירוקה, אנחנו רוצים לצלול פנימה אל תוך הפרמטרים האלו. 

בניה אקולוגית ובת קיימא בישראל תקן בניה ירוקה
 • אנרגיה
  הפרק הראשון הוא פרק האנרגיה והוא מחולק לשני חלקים עיקריים: ביצועים אנרגטיים של הבניין ומערכות הבניין. התקן בוחן למעשה את השימוש האנרגטי שנדרש כדי להפעיל את הבניין וחלק זה הוא אחד החשובים ביותר שיש בתקן הבניה הירוקה. הדגש על האנרגיה מגיע מכך שמרבית מזיהום האוויר מגיע מחימום וקירור הבית ומהפעלה שוטפת של בניינים באופן כללי. כך אפשר לראות כי הפרמטרים השונים שמרכיבים את סעיף האנרגיה מתייחסים להיבטים כמו התאורה הטבעית שנכנסת לבניין, שימוש בחומרי גלם מבודדים, מידת השימוש באנרגיה מתחדשת ועוד.
 • קרקע
  בחלקו השני של התקן בוחנים את בחירת הקרקע שעליה מבוצעות עבודות הבניה. ההתייחסות כאן היא על מידת ההשפעה של הקמת המבנה על הקרקע הקיימת ולכן חלק זה מכתיב קיום של סקר היסטורי וזיהוי רכיבים שלהם חשיבות אקולוגית בשטח ושעליהם יש לשמור במהלך עבודות הפיתוח והבניה.
 • מים
  בחלק המוקדש למים, התקן הישראלי לבניה ירוקה בוחן למעשה את השימוש שנעשה בבניין במים. בחלק זה נבחנים היבטים שונים כמו חסכון בהוצאות על מים בזכות שימוש במים חוזרים להשקיה וכמו ניהול של מי נגר. העובדה שמדינת ישראל היא מדינה יבשה מעניקה לחלק זה חשיבות גדולה וככל שתושקע יותר מחשבה בתכנון של אלמנטים כמו מערכות ניתור דליפות ותכנון גינות חסכוניות, כך הניקוד יהיה גבוה יותר.
 • חומרים
  ההשפעה של חלק החומרים על הניקוד היא נמוכה, כ – 10% מכלל הציון, אך יש לה השפעה רבה על כל אחד מהפרמטרים האחרים. כיוון שמטרתו של תקן 5281 לבניה ירוקה היא לייצר מבנים אקולוגים יותר, כאלו שלא מזהמים ומאפשרים שימוש ירוק יותר, לבחירת חומרי הגלם תהיה השפעה עצומה. כתבנו מאמר שלם שמסביר על ההשפעה של חומרי הגלם על הבניה הירוקה למי שמעוניין להרחיב בנושא זה.
 • בריאות ורווחה
  החלק הזה הוא חלק מהותי מאוד כדי להבין מה זה בניה ירוקה, כיוון שחלק זה מפנה את תשומת הלב אל השימוש בבניין לאחר הקמתו. אפשר לראות הוכחה לכך בדגש שיש לשימוש בחומרים שעומדים בתווי תקן שמטרתם שמירה על הדיירים, בחינה של איכות האוויר וכמובן הגבלות על קרינות ומזהמים שונים. הרבה אנשים רואים בבניה הירוקה כמותרות, אך למעשה מדובר על הכרח וכתבנו על כך בהרחבה במאמר הזה.
 • פסולת
  בניגוד למקובל לחשוב, סעיף הפסולת לא בוחן את הפסולת הגולמית שמיוצרת באתר הבניה, כי אם את התכנון הכולל של ניהול הפסולת הביתית. ככול שהבניין יציע יותר אפשרויות מחזור ויאפשר צמצום של כמות האשפה שיש להטמין, כך הציון בחלק זה יהיה גבוה יותר.
 • תחבורה
  גם חלק זה, כמו החלק של הפסולת, מסתכל על תכנון של שימוש אפקטיבי יותר בתחבורה. אם למשל נבנה בניין בסמוך לתחבורה ציבורית, או נקים עמדות טעינה לרכבים חשמליים נקבל דירוג גבוה יותר. חלק חשוב מאוד מתכנון התחבורה הוא הקמת מתקני אופניים והנגשת שבילי הליכה בטוחים להולכי רגל.
 • ניהול אתר הבניה
  זהו למעשה חלק היחידי בכל תנאי תקן הבניה הירוקה שמתייחס לבניה עצמה. בחלק זה אפשר לצבור נקודות על ידי מחזור של פסולת בניה או ניהול סביבתי נכון של אתר הבניה. ככלל, ככול שנפחית את ההשפעה הסביבתית של אתר הבניה על הסביבה, נקבל ציון גבוה יותר.
 • חדשנות
  סעיף החדשנות לא מוגדר כאחד מסעיפי החובה, אך הוא סעיף שמאפשר צבירת נקודות שיכולות להתגלות כיקרות ערך בחישוב הסופי. המטרה של סעיף זה היא לעודד קבלנים וחברות בניה לבחור בטכנולוגיות מתקדמות שמזהמות פחות ובחומרי גלם חדישים וייחודיים.

הבניה האיכותית של חברת א.ב.ד בניה מתקדמת היא הבניה הירקוה ביותר בישראל

בחברת א.ב.ד תמצאו את הטכנולוגיות המתקדמות ביותר בשוק הישראלי. כחברה שבונה יותר מ – 130 מבנים בשנה אשר עומדים בתקן הבניה הירוקה, אנחנו יודעים עד כמה חשוב ללקוחותינו לקבל בסופו של יום מוצר איכותי ולכן אנחנו לא רק דואגים לעמוד בתנאי התקן, אנחנו מאפשרים לכל אחד ואחת מכם לבחור בית מעוצב בהתאם לרצונותיכם.

בעזרת השימוש שאנחנו עושים בטכנולוגיות LGS אנחנו יכולים לשלוט בכל פרט ופרט ברמת המעטפת של המבנה, ולהציע לכם את האיכות הטובה ביותר של בידוד אקוסטי ותרמי. אנחנו נלווה אתכם לאורך כל הדרך עד שתקבלו את המפתחות לבית חלומותיכם. צרו איתנו קשר עוד היום לקביעת פגישת היכרות.