מהי בניה בת קיימא?

בשנים האחרונות המונח בניה בת קיימא נכנס יותר ויותר אל התודעה של הציבור הרחב מעבר לאלו העוסקים בענף הבניה. למעשה, תחום הבניה הבת קיימא (המוכר גם כבניה ירוקה) הוא כיום המוביל בעולם בזכות ההבנה הגוברת כי שיטות הבניה המסורתיות מזהמות ופוגעות בכדור הארץ ובסביבה. הנושא הגיע לתודעה כה רחבה עד שלאחרונה מדינת ישראל חוקקה בחוק את ת"י 5281 המקבע את הבניה בת קיימא כבניה המחייבת בישראל.

חברת א.ב.ד בניה מתקדמת היא מהמובילות בישראל בתחום הבניה בת קיימא וכבר מיום היווסדה החברה מיישמת הלכה למעשה סוג בניה זה בכל המבנים שאותם אנחנו מייצרים בעבור לקוחותינו. בזכות עבודה משותפת עם נבחרת מובילה של אדריכלים ומעצבים, אנחנו מציעים בתים למגורים שיענו על כל הצרכים והרצונות, אך יעשו זאת בצורה אקולוגית ואיכותית. אבל עוד לפני שנציע לכם להצטרף למהפכה הירוקה, בואו נבין מהי בניה בת קיימא.

למה בניה בת קיימא זה נושא חשוב כל כך?

בשנים האחרונות הנושא האקולוגי צובר תאוצה מעבר לחוגי הארגונים האקולוגים ולראיה גרטה טונברג וועידת האקלים זוכים לסיקור תקשורתי רב. נדמה כי לאחרונה יותר אנשים מבינים כי באמת נדרשות פעולות קיצוניות כדי לשמר את כדור הארץ שלנו וההבנה כי בניינים אחראים לצריכת מרבית המשאבים הטבעיים, מובילה לחיפוש אחר פתרונות אחרים. בניה בת קיימא מספקת לנו את הפתרונות האלו והיא פותרת כמה מהבעיות הגדולות שקשורות לזיהום האוויר כמו:

 • שיטות הבניה המסורתיות אחראיות באופן בלעדי לצריכה של בין 40% ל – 50% מחומרי הגלם הטבעיים בעולם.
 • כ – 40% מכלל צריכת האנרגיה בעולם מקורה בבניית מבנים ולהפעלתם בשוטף.
 • כדי לספק את כל צרכי ענף הבניה, בשיטותיו המסורתיות, כורתים 25% מהיערות בעולם.
 • כאשר מדברים על חיסכון במים צריך להביא בחשבון שכ – 17% ממי השתייה מזוהמים או מיועדים לשימוש של ענף הבנייה.
 • ·       55% מהפסולת שנוצרת בעולם מקורה בבניה שאינה בת קיימא.
 • מסך כול גזי החממה שנפלטים לאטמוספירה, ענף הבניה אחראי באופן ישיר על כ – 30%.

אז מה זה אומר בכלל בניה בת קיימא?

העיקרון שעומד בבסיסה של הבניה בת קיימא הוא לראות את הבניין כמכלול. הכוונה היא שמתייחסים בצורה מפורטת לכל השלבים השונים, החל בתכנון, דרך הבניה בפועל ועד לשימוש היום יומי במבנה. בחודש מרץ 2022 מדינת ישראל אימצה את תקן הבניה בת קיימא והוא מוכר בשמו הרשמי – תו תקן 5281. כתבנו בהרחבה על תו התקן הישראלי לבנייה ירוקה, כפי שחלקים מכנים אותו, אך חשוב לנו לציין כי תו התקן מכיל בתוכו תשע קטגוריות אשר על פיהן יוכרע דירוגו של המבנה. כדי להבין את העניין לאשורו, אנחנו רוצים להתייחס בהרחבה לשני חלקים מכלל הבניה – הליך הבניה עצמו והתוצר שמתקבל בסופו של דבר.

בואו ניקח את כל הרעיונות הגדולים שיש סביב בניה בת קיימא ונבר רגע אחד על הדברים בצורה פשוטה יותר, בניה בת קיימא היא למעשה שיטת בניה חסכונית באנרגיה שמזהמת את הסביבה הרבה פחות מכל שיטת בניה אחרת. המטרה העליונה של בניה בת קיימא זה לספק עולם טוב יותר באמצעות חשיבה מלאה על כל הפרטים הקטנים ביותר ועל ידי צמצום ניצול משאבי הטבע.

מה הופך את תהליכי הבנייה בת קיימא לאקולוגים וייחודיים?

כדי שבניה תחשב בניה בת קיימא, היא לא חייבת להיעשות בצורה אחת, למעשה ישנן כל מיני שיטות וטכנולוגיות שבהן משתמשים כדי לבנות מבנים שיעמדו בת"י 5281, אך המשותף לכולם נמצא בחדשנות הטכנולוגית ובצמצום הזיהום הסביבתי. אנחנו בחברת א.ב.ד משתמשים באחת השיטות המתקדמות ביותר בעולם, טכנולוגיית L.G.S. שבזכותה אנחנו מסוגלים להציע ללקוחותינו בתים איכותיים, עמידים ומעוצבים בפרק זמן קצר במיוחד.

אם זאת, כדי שבניין אכן יוגדר כאקולוגי ויקבל את תו התקן המיוחל, חובה עליו לעמוד בכמה קריטריונים. בואו ונראה מה הם אותם קריטריונים וכיצד אנחנו בא.ב.ד. עומדים בהם:

 • חומרי הגלם – השימוש בבלוקים ובחומרי גלם שמוכרים לנו מפעם נחשב למזהם וכזה שמבזבז משאבי טבע רבים, במקום זאת אנחנו בא.ב.ד. משתמשים בפלדה ייחודית אשר מיוצרת במפעל מבוקר. מעבר לכך שתהליך הייצור הזה מזהם פחות, את הפלדה אפשר למחזר ולעשות בה שימושים חוזרים. אך מה שהכי מעניין לדעת על חומרי הגלם של הבניה בת קיימא זה שהם מספקים שלדה ברמה טכנית גבוהה יותר ולכן המבנה כולו יציב ועמיד יותר.
 • דיוק בייצור – העלו בזיכרונכם את תהליך חיתוך הלבנים ונסו להיזכר בכמות חומר הגלם שמתבזבז כדי לנסות ולדייק חתיכת בטון לקוטר הרצוי לנו. בעזרת בעזרת מכונת חיתוך הפלדה המתקדמת בעולם מבית Howick אנחנו מסוגלים לחתוך פלדה בדיוק מושלם לפי כל מפרט אדריכלי וחזון עיצובי.
 • סטריליות – חלק גדול מתנאיי הקבלה של תקן הבניה בת קיימא הוא צמצום הזיהום הסביבתי בעת בניית הבניין. אנחנו בא.ב.ד, כאמור, מייצרים את כל שלדת הבית במפעל סטרילי ומבוקר, ולא באתר הבניה כמו שנהוג בשיטות בניה אחרות, מה שמאפשר לנו לשמור על כדור הארץ אך גם לייצר בעבורכם את בית חלומותיכם ביעילות חסרת תקדים.
בניה בת קיימא בישראל מה זה

במה בתים שנבנו בשיטות בניה בת קיימא טובים יותר מאחרים?

חלק הארי משקלול הנקודות שיגדיר האם הבית שלכם יקבל את תקן הבניה בת קיימא מתייחס לתפעול השוטף של הבית וישנה התייחסות רחבה לטיפול בסוגיות כמו מי נגר, חסכון באנרגיה, איכות החיים של המשתמשים במבנה, רמת פיתוח השטחים שמסביב למבנה ועוד. הטכנולוגיה הייחודית שבה משתמשים בא.ב.ד מאפשרת לכם להיכנס ולגור בבית שתכננתם ועיצבת בתוך ארבעה חודשים בלבד מהרגע שבו התחלנו לעבוד. אם אתם חושבים שפרק הזמן הזה קצר במיוחד ושאי אפשר לייצר במהלכו בית איכותי, חשוב שתדעו שממש לא כך הדבר בפועל כי הבתים שלנו נחשבים לאיכותיים ביותר בזכות העובדה שכל אחד ואחד מהם עומד בפרמטרים הבאים:

 • בידוד תרמי – בחברת א.ב.ד בניה מתקדמת אנחנו משתמשים בחתכי הקיר של חברת Knauf אשר המומחים ברחבי העולם מכתירים כמתקדמים והאיכותיים ביותר. רמת הבידוד התרמי של המבנים שאותם אנחנו מייצרים גבוהה פי חמישה מזו שבלוקים יכולים להציע, וכך המבנים שלנו מספקים חסכון מהותי בכל הקשור להוצאות החשמל שקשורות לחימום וקירור הבית. מדובר לא רק על חיסכון כלכלי למי שגר בבית, כי אם על חיסכון ענק לעולם כולו כיוון שפחות אנרגיה שנצרכת משמעה פחות זיהום אוויר.
 • בידוד אקוסטי – חלק בלתי נפרד מאיכות החיים שהבתים של א.ב.ד מציעים הוא מפרט טכני ייחודי שמבודד רעשים באיכות גבוהה יותר מאשר זה שהתקן מחייב בפועל. בזכות שילוב ייחודי של חומרי גלם מתקדמים אנחנו מספקים בידוד אקוסטי ברמה של פי 2 משיטות בניה אחרות. למעשה, רמת הבידוד האקוסטי של בתי א.ב.ד טובה כל כך עד שאפשר לגור מתחת למסלולי ההמראה של נתב"ג ולא לשמוע מטוסים.

לפרטים נוספים על שיטת הבנייה בת קיימא ועל המבנים הייחודים שלנו בא.ב.ד. – צרו קשר עוד היום.