מהו תקן 5281?

כל מבנה שמוקם במדינת ישראל נדרש לעמוד בתקנים שהוגדרו על ידי המדינה. בשנת 2005 הושק בפעם הראשונה במדינת ישראל התקן לבניה בת קיימה, או בשמה המוכר יותר – תקן 5281 לבניה ירוקה. כאשר הושק תקן 5281 הוא היה מצומצם למדי ועסק בעיקר במבנים חדשים המיועדים למגורים או מסחר, אך בשנת 2011 התקן עבר מתיחת פנים מהותית וכיום הוא מכיל שבעה תקנים הנפרדים לפי סוג המבנה וכדי לדרג את המבנים בוחנים תשע קטגוריות עיקריות.

מעט על ההיסטוריה של תו התקן 5281 לבניה ירוקה

אחרי שנים רבות שבהן הבניה בישראל התבססה על שיטות בניה מזהמות, ולאחר שהחלה תנופה אדירה בתחום הבניה הקלה, הוחלט לבסס תו תקן שיגדיר את הבניה הירוקה בישראל. תו התקן 5281 נכתב על ידי גורמים מקצועיים מהמשרד להגנת הסביבה, מכון התקנים הישראלי, משרד האנרגיה, משרד הפנים, משרד הבינוי והשיכון ועוד שורה של משרדים ממשלתיים וגורמים מקצועיים רלוונטיים.

ככל שהתנופה והביקוש לבניה ירוקה גובר, כך גם תקן 5281 מקבל שדרוגים ועדכונים כדי שיישאר רלוונטי ובשנת 2015 עבר התקן ריביזיה נוספת אשר ללא ספק היא לא האחרונה. את תו התקן מפרסמים כדרך קבע בשני אופנים – מדריך כללי אשר בו מפורטים הסברים על המבנה וצורת הדירוג ולצד זאת ישנו מדריך טכני עם כל הפרטים שאנשי המקצוע צריכים לדעת.

נכון למרץ 2022 כל המבנים החדשים שמוקמים במדינת ישראל מחויבים לעמוד בתקן 5281, אך עוד לפני כן בשנת 2020 כל חברות פורום ה – 15 (15 העיריות הגדולות בישראל) כבר החלו לחייב כל מבנה חדש שנבנה בשטחן לעמוד בתו התקן של הבניה הירוקה.

ת"י 5281 בניה ירוקה

חלוקת התקנים של ת"י 5281 לפי סוגי המבנים

להלן סוגי המבנים אשר מחויבים לעמוד בתקן 5281:

 • מבני מגורים
 • מבני משרדים
 • מבני חינוך
 • מבני תיירות
 • מבני ציבור
 • מבני מסחר
 • מבנים אשר מוקמים במערכת החינוך

נכון להיום התקן חל על כל מבנה חדש שמוקם, וגם על מבנים אשר עוברים שיפוצים מהותיים.

מה בוחן תקן 5281?

כדי שמבנה יקבל את תקן 5281 עליו לעמוד בסדרה של מבחנים שלפיהם מודדים את רמת הבניה. המדדים האלו בוחנים תשע קטגוריות שבכל אחת מהן המבנה מקבל ציון איכות על עמידה בתנאי התקן. הקטגוריות מחולקות לתתי קטגוריות כאשר בכל אחת מהן על המבנה לעמוד במספר מינימלי של נקודות כדי לקבל את תו התקן – בניין ירוק. להלן הקטגוריות העיקריות שעל פיהן נמדד המבנה:

 1. אנרגיה – זהו חלקו הארי של תקן 5281 והוא בוחן את התפקוד של המבנה מבחינה אנרגטית. בחלק זה מודדים קריטריונים כמו בידוד המבנה, כמות התאורה הטבעית במבנה, שימוש באנרגיות מתחדשות וירוקות, חימום המים ועוד.
 2. קרקע – בחלק זה נמדדת מידת ההשפעה של הקמת המבנה על הסביבה. בין תתי הסעיפים שנבחנים מתייחסים לשימוש בצמחייה אשר מתאימה לאזור ומסייעת לחסוך בהשקיה, פגיעה ושמירה של אתרי גידול, שיקום הנוף ועוד.
 3. מים – החלק הזה שם את הדגש על ניהול מי השופכין והניקוז של המבנה. בין החלקים שייבדקו כדי לדרג את הקריטריון הזה יש דגש על צורת ההשקיה, פגיעה במערכות ניקוז קיימות, שימוש חוזר במי מזגנים ושימוש במי שופכין למטרות שונות.
 4. חומרים – ככל שמשתמשים יותר בחומרי גלם שעומדים בתו התקן הירוק, מקבלים ציון גבוה יותר.
 5. בריאותם ורווחתם של המשתמשים במבנה – חלק זה בוחן את רמת הסכנה שנשקפת למשתמשים במבנה והוא בוחן בעיקר סעיפים כמו רמות קרינה, זיהום אוויר, רעש ורמות תאורה גבוהות.
 6. פסולת – השימוש החוזר וכמות הפסולת המיוצרת משפיעים על חלק זה של הדירוג
 7. תחבורה – חלק התחבורה מתייחס לתוצר הסופי ולתוכניות שעל פיהן מוקם המבנה, ככל שתהיה התייחסות לנגישות לתחבורה ציבורית ולשימוש באופניים ושבילי הליכה – כך המבנה יקבל ציון גבוה יותר.
 8. ניהול אתר הבניה – לשאלה כיצד מתנהל אתר הבניה בפועל ישנה גם השפעה על דירוג המבנה.
 9. חדשנות – זהו אומנם החלק הקטן ביותר מכל הסעיפים והיחיד שאין בו תנאי מינימום, אך מדובר על חלק מרגש שמציע הצצה למה שמצפה לנו בעתיד הבניה.

כדי לקבל תמונה מלאה של הסעיפים השונים, אנחנו מציעים בחינה מעמיקה יותר של הקריטריונים השונים שבהם מבנה למגורים נדרש לעמוד. בואו ונבחן אם כך את מידת ההשפעה של כל אחד מהקריטריונים על קבלת הציון הסופי, וגם את הדירוג המינימלי שיש לקבל בכל קטגוריה כדי לקבל את תקן 5281.

קטגוריהאחוז מסך כל התקןדירוג מינימלי לפי תתי קטגוריה
אנרגיה38%ניתוח אקלימי – 0.5
בדיקות הצללה – 0.5
ניתוח רוחות – 1
עמידה בת"י 1045 – 0.5
בעמידה בדרגה C של ת"י 5282 – 8
קרקע17%עצים לשימור – 0.5
מים13%מדידת המים ובקר השקיה – 0.5
10% חיסכון במי שפיר להשקיה – 0.5
ניהול מי ניקוז ושופכין – 0.5
חומרים8%לפחות 5 חומרים בעלי תו ירוק – 1
בריאות ורווחה13%איכות האוויר בתוך המבנה – 1.5
בדיקת קרינה רדיואקטיבית – 0.5
בדיקת קרינה אלקטרומגנטית – 0.5
רמת תאורה לפי ת"י 8995 – 0.5
פסולת3%ניהול והפרדה של פסולת הבניין – 0.5
תחבורה4%הקמה של חניית אופניים לפי מפתח של חנייה אחת לכל 30% מיחידות הדיור – 0.5
שבילי אופניים והולכי רגל – 0.5
ניהול אתר בניה4%מחזור פסולת ושימוש חוזר ברמה של 35% לפחות – 0.5
תוכנית מסודרת למזעור זיהום סביבתי – 1

כל המבנים של א.ב.ד עומדים בתקן 5281

חברת א.ב.ד בניה מתקדמת עובדת בשיתוף פעולה מלא עם צוותי עובדים, אדריכלים וקבלנים אשר מתחייבים לעמוד בתו התקן 5281. כפועל יוצא מכך, כל המבנים שיוצאים תחת ידנו הם בעלי תו התקן 5281 בזכות השימוש בחומרים האיכותיים ביותר ותשומת לב מרבית על צורת העבודה באתרים שלנו.

בואו ונראה כיצד המבנים שלנו עומדים בתנאי הסף של תו התקן:

 1. אנרגיה – בזכות השימוש בחתכי הקיר המובילים והמתקדמים בעולם של חברת Knauf, הבידוד התרמי והאקוסטי של הבתים מציע רמת בידוד של עד פי 5 מבלוקים. בית שנבנה בשיטת הבניה ירוקה של א.ב.ד מבודד פי 5 ומביא לחיסכון משמעותי בהוצאות על חימום וקירור ולכן הוא מתאים בצורה מושלמת לאקלים החם ששורר באזורנו.
 2. קרקע – מכיוון שהבתים שלנו בא.ב.ד מיוצרים במפעל, או לפחות החלק העיקרי של שלד המבנה, ומשם הם מועברים אל השטח כדי להיות מורכבים הקרקע נשמרת מפני זיהום של חומרי הבניה. יתרה מזאת, שלד הבית אשר מיוצר במפעל משונע לשטח לאחר שנבנה והורכב במפעל ומשם נבנה עם לוחות מבודדים בעלי פחת נמוך מבטון ובלוקים.
 3. חומרים – לוחות הבידוד מהם מיוצרים מרכיבי הקיר הם לוחות הבידוד של החברה המובילה בעולם לקירות מבודדים – KNAUF הגרמנית. לוחות אלו בעלי תו תקן ירוק והם הלוחות היחידים שבהם אנחנו משתמשים בא.ב.ד בניה מתקדמת.
 4. בריאות ורווחה – המבנים של א.ב.ד מאפשרים יצירת מפתחי חלונות גדולים שלא רק מכניסים את האור מן החוץ פנימה אלא יוצרים אוורור, תאורה וכאמור חוסכים בהוצאות האנרגיה על חשמל. בזכות העובדה שהבית מיוצר על שלד פלדה, אין צורך בעמודים תומכים ולכן מפתחי החלונות והדלתות יכולים להיות גדולים במיוחד עד לרמת תקרה – רצפה וכך אפשר לקבל אור ואוורור מיטבי ומקסימלי.
 5. פסולת – בניה ירוקה בשיטה הייחודית שלנו ב –  א.ב.ד מייצרת פחות פסולת בזכות השימוש בחומרי פלדה במפעל ובבניה נקייה של לוחות הקיר על גביהם. כך שמובטח כי הקרקע לא תזוהם עם פסולת בניה וחומרים רעילים אחרים.
 6. חדשנות – כל הבתים של א.ב.ד מייצגים בגאווה את קדמת הטכנולוגיה והחדשנות ביצירת בתים חכמים חסכוניים באנרגיה וידידותיים לסביבה בשל שיטת הייצור על בסיס שלד פלדה LGS.

צרו איתנו קשר עוד היום לקבלת פרטים נוספים על שיטת הבניה הייחודית שלנו, או לקבלת הצעת מחיר בעבור בית חלומותיכם.