בנייה ירוקה – מה זה בכלל?

תחום הבנייה הירוקה הוא אחד מהתחומים הבולטים ביותר בענף הבנייה ברחבי העולם.

שנים רבות שתעשיינים, קבלנים, ובעיקר לקוחות, מחפשים פתרונות בניה אקולוגים וברי קיימה. ההבנה כי הבתים שבהם אנחנו גרים מזהמים את כדור הארץ ולמעשה פוגעים בילדנו חלחלה אל כולם וכיום הבנייה הירוקה מעוגנת בחוק הישראלי וכל מבנה שמוקם בישראל חייב להיבנות בשיטה זו.

חברת א.ב.ד עוסקת בבנייה ירוקה ואקולוגית כבר מיום היווסדה ולאורך השנים שיכללנו את שיטות הבנייה שלנו ואת היכולות שלנו לייצר בתים מעוצבים. תוך כדי עבודה משותפת עם אדריכלים אנחנו מציעים בתים למגורים שעונים על כל הצרכים של לקוחותינו הרבים. במאמר זה אנחנו רוצים להציג בפניכם מה הופך אותנו לחברת הבנייה הירוקה המובילה בישראל.

מה החשיבות של בנייה ירוקה?

כבר שנים רבות שאנחנו שומעים מונחים כמו "פליטת גזי חממה", "התחממות גלובלית" ו – "משבר האקלים". בכל רחבי העולם מדברים על הצורך לבצע שינויים מרחיקי לכת כדי לשמור על כדור הארץ שלנו מתפקד ובעוד שמרבית הדיון התקשורתי נסוב סביב נפט וגז טבעי, מבנים אחראיים בפועל על מרבית צריכת המשאבים העולמיים והליך הבנייה מייצר יותר פסולת ופולט יותר גזי חממה מכל תחום אחר.

כדי להבין עד כמה חשוב לעבור לבנייה ירוקה אנחנו רוצים להציג כמה סטטיסטיקות על הזיהום הסביבתי של הבנייה המסורתית.

 • בין 40% ל – 50% מצריכת כלל חומרי הגלם ברחבי העולם נעשית על ידי ענף הבנייה.
 • לפי ההערכות, בין 30% ל – 40% מצריכת האנרגיה העולמית קשורה להליכי הבנייה והמגורים המוכרים לנו כיום.
 • ענף הבנייה אחראי על 25% מכריתת היערות ברחבי העולם.
 • כ – 17% ממי השתייה העולמים מזוהמים או מיועדים לשימוש של ענף הבנייה.
 • צורת הבנייה המסורתית אחראית באופן ישיר על כ – 55% מייצור הפסולת העולמית.
 • כ- 30% מפליטת גזי החממה מקורם במבנים שנבנו בשיטות הישנות.

מה זה אומר בנייה ירוקה?

הבנייה הירוקה היא למעשה ראייה כוללת של הליך התכנון, הבניה, הפיתוח והשימוש בפועל של מבנים. על פי תו התקן 5281, המוכר גם כתקן הבנייה הירוקה, ישנם 9 קטגוריות שונות שעל פיהן המבנה מדורג והן קובעות את דרגת הבנייה הירוקה בפועל. כיוון שכתבנו בהרחבה על תו התקן הישראלי לבנייה ירוקה, אנחנו רוצים הפעם להתייחס בהרבה יותר לשני הפרמטרים העיקריים של הבנייה הירוקה – הליך הבנייה והמוצר הסופי.

אם נפשט לרגע את המונח בנייה ירוקה ואת כל ההגדרות הטכניות שסובבות אותו, נראה כי אפשר להגדיר בנייה ירוקה ככזו שהיא חסכונית באנרגיה ומייצרת פחות זיהום סביבתי. המטרה של כל מבנה שנבנה על פי הפילוסופיה הזו הוא לייצר סביבת מגורים בריאה ונוחה, אך יותר מכך – המטרה היא לצמצם את הפגיעה במשאבי הטבע עד כמה שאפשר.

מה זה אומר בניה ירוקה

מה מיוחד בהליך הייצור של הבנייה הירוקה?

בחברת א.ב.ד אנחנו משתמשים בשיטת בנייה ייחודית ומתקדמת שנקראת טכנולוגיית L.G.S. שמאפשרת לנו לייצר בית איכותי ועמיד. לשיטה זו יתרון על שיטות בנייה ירוקה אחרות בזכות הפרמטרים הבאים:

 • חומרי הגלם  – בשונה משיטת הבניה המוכרת, אנחנו בא.ב.ד משתמשים בפלדה ולא בבלוקים. ייצור בלוקים לבניה מקורו בחומרי גלם לא מתחדשים אשר הליך עיבודם פולט מזהמים רבים, וזאת בעוד שייצור הפלדה המבוקר נעשה מחומרים שאפשר למחזר אותם. מה גם שהפלדה מאפשרת לנו לייצר את שלד המבנה ברמה טכנית גבוהה יותר מאשר בלוקים, וההליך כולו מלכלכך ומזהם פחות.
 • דיוק בייצור – בעזרת מכונת חיתוך הפלדה המתקדמת בעולם מבית Howick אנחנו מסוגלים לחתוך את הפלדה בדיוק מושלם לפי התוכנית האדריכלית הרצויה. בזכות רמת הדיוק המשולמת של המכשור הייחודי שלנו, אנחנו נמנעים מבזבוז חומרי גלם ומשאבים ומייצרים את קורות הפלדה ושלד המבנה בדיוק לפי המידות המתוכננות.
 • סטריליות – בעוד ששיטות בניה אחרות מבוצעות בשטח שבו עתיד לקום המבנה, בא.ב.ד מייצרים את כל השלבים הראשוניים עד להובלת השלדה לשטח במפעל סטרילי ומתקדם. תהליך הייצור משתנה בהתאם לתכנון ולעיצוב הנדרשים, אך בסופו של יום כל הבתים שנבנים אצלנו מיוצרים ביעילות חסרת תקדים ותוך כדי הפחתה מהותית של הפחת והזיהום הסביבתי.

מה היתרון של הבנייה הירוקה ברמת המוצר הסופי?

כחלק מתו התקן של הבנייה הירוקה נהוג להתייחס לפרמטרים רבים הקשורים למוצר הסופי. הפרמטרים העיקריים שבהם חייבים לעמוד כל המבנים שנבנים בשיטות הבנייה הירוקה נוגעים בדרך כלל לנושאים כללים כמו טיפול במי נגר, חסכון בצריכת האנרגיה, פיתוח השטחים הלא בנויים שמסביב לאתר הבנייה, איכות המגורים והשימוש במבנה ועוד פרמטרים נוספים.

שיטת הבנייה המתקדמת והייחודית שבה אנחנו משתמשים בא.ב.ד מאפשרת לנו להציע ללקוחותינו את האפשרות לקבל בית גמור ומוכן למגורים בתוך כ6-8 חודשים, אך חשוב לציין כי המהירות שבה אנחנו בונים בתים לא פוגמת במהומה באיכות המבנים. למעשה, בזכות טכנולוגיית ה – L.G.S. אנחנו מציעים בתים איכותיים יותר בכמה פרמטרים עיקריים:

 • בידוד תרמי – בזכות העובדה שאנחנו משתמשים בחתכי הקיר של חברת Knauf, הנחשבים לחתכי הקיר המתקדמים והאיכותיים ביותר בעולם, אנחנו מציעים רמת בידוד תרמי גבוהה יותר פי חמישה מאשר זה שמוצע על ידי בלוקים. בזכות איכות הבידוד התרמי, הבתים של א.ב.ד מאפשרים חיסכון מהותי בהוצאות החשמל על קירור וחימום הבית. החיסכון הזה הוא לא רק כלכלי לדיירי הבית, אלא הוא בראש ובראשונה חיסכון עצום לכדור הארץ כולו כיוון שהוא מעיד על פחות זיהום סביבתי שנובע מהפעלת חשמל.
 • בידוד אקוסטי – המפרט הטכני הייחודי שאנחנו מציעים מאפשר בידוד אקוסטי של רעש באיכות גבוהה יותר מאשר התקן מחייב. בזכות העובדה שאנחנו משתמשים בשילוב ייחודי של לוחות גבס דו קרומיים ומעטפת סופרבורד אנחנו מקבלים ערכי בידוד אקוסטיים הגבוהים פי 2 מאלו של קירות בלוקים. רמת הבידוד האקוסטי של בתי א.ב.ד טובה כל כך עד שאפשר לגור מתחת למסלולי ההמראה של נתב"ג ולא לשמוע מטוסים.

לפרטים נוספים על שיטת הבנייה הירוקה שלנו בא.ב.ד. – צרו קשר עוד היום.