היתרי בניה לפרגולה

למרות שחוק הפרגולות אינו חדש ונכנס לתוקפו כבר ב-2014, עדיין קיימת אי בהירות מסוימת לגבי מה החוק אומר ולאילו מקרים בדיוק הוא תקף.

"חוק הפרגולות" כפי שהוא ידוע בקרב הציבור הרחב, נועד למנוע את הסחבת הבירוקרטית אשר נלווית להקמה של מבנים קלים. בעבר, מי שרצה להקים פרגולה, היה צריך לעבור תהליך ארוך ומתיש, מה שהוביל רבים לבנות באופן בלתי חוקי. אם הגיע למועצה המקומית דיווח על כך או שהיא ביצעה סריקה במקום (לעיתים באמצעות תצלומי אוויר), היה סיכוי טוב שבעל הפרגולה יעמוד בפני תביעה משפטית אם לא יסיר את המבנה.

חוק הפרגולות למעשה מתחלק לשניים: הקמה של מבנים כגון פרגולות, סגירות למרפסת, שערים ועוד. הקטגוריה השנייה היא מבנים גדולים יותר, עבורם ישנו תהליך אישור מהיר יותר מאשר קודם, ואם לא מוחזרת תשובה מן הרשויות המקומיות לאחר 50 יום, הרי שהמבנה מאושר באופן רטרואקטיבי.

פרגולה בבניה קלה

כיצד מוגדרת פרגולה ותנאים להקמתה

כאשר מקימים פרגולה, יש להבין קודם כל כיצד היא מוגדרת בחוק (בעברית נקראת הפרגולה "מצללה"):

"מבנה מחומרים קלים, ללא קירות שתקרתו בנויה חלקית ומהווה משטח הצללה. הרווחים שבין החלקים האטומים בתקרה יחולקו באופן שווה ויהוו לפחות 40% מהתקרה".

כמו כן, יש לעמוד בכמה דרישות נוספות:

1.שטח הפרגולה יהיה עד 50 מ"ר או 1/4 משטח הקרקע או 1/4 משטח הגג עליה היא בנויה על פי הגדול מבניהם.

2.ניתן להקים את הפרגולה רק על גג המבנה או הקרקע, אלא אם כן ישנו היתר מיוחד בהנחיה המרחבית או בתכנית המתאר של השטח (ניתן לבדוק זאת בשעות הקבלה בוועדה המקומית לתכנון ובנייה).

3.יש לשלוח טופס מתאים למנהל התכנון ובו אישור ממהנדס קונסטרוקציה על עיגון הפרגולה ויציבותה.

פרגולות חשמליות וחוק הפרגולות

אף על פי שיש כאלו הרואים בפרגולה חשמלית (עם חלק עליון שנפתח) סוג של סוכך חשמלי או סוכך מתקפל, הרי שמבחינת החוק, היא עומדת בכל התנאים להגדרת פרגולה ותהליך הבנייה שלה הינו בהתאם לזאת. יש לציין שפרגולה חשמלית יכולה להיתמך מצידה האחד על ידי קיר, או להיות עצמאית לחלוטין באמצעות תמיכה מלאה של עמודים.

פרגולות חשמליות רבות הן מודולריות, כך שניתן לחבר אותן אחד לשנייה. במקרים כאלו, ייתכן ויהיה צורך בהגשת אישור נפרד לפרגולות המצלות על שטחים גדולים במיוחד כמו למשל מרפסות בבתי אירוח.

סייגים לחוק הפרגולות

יש לציין כי חוק הפרגולות אינו תקף מעבר לקו הירוק. מי שמעוניין לבנות פרגולה באיו"ש, צריך לפנות אל המועצה המקומית, ומשם הבקשה מועברת אל מועצת התכנון העליונה בבית אל אשר כפופה בעצמה אל המנהל האזרחי.

לייעוץ אודות חבילות בנייה קלה משתלמות ניתן ליצור קשר בטלפון 03-9097093  

בינתיים אנו מזמינים אתכם לצפות בפרויקטים בלחיצה כאן

פרויקט בניה קלה 61     פרויקטים לדוגמה בניה מודולרית מהירה     פרויקט 49 מבנים ניידים