למה בניה ירוקה היא הדבר הבא בבניית בתים צמודי קרקע?

מדוע המבנים של א.ב.ד הם מבני בניה ירוקה?

בניה ירוקה הוא שם שנתן לבניה שהיא פחות מזהמת מבניה קונבנציונלית (העשויה מבלוקים ובטון),  ידידותית לסביבה וחוסכת בפחת המהווה סכנה לסביבה כגון בטון, ברזל ופלסטיק. אבל בניה ירוקה בעלת עוד מרכיב אחד משמעותי והוא החסכון האנרגטי שבית שנבנה בשיטת בניה ירוקה מאפשר לבעלי ביתו. בכתבה זו נסקור את כל הפרמטרים שהופכים את הבניה של א.ב.ד על בסיס שלד פלדה LGS למה שנקרא בניה ירוקה, ידידותית לסביבה וחסכונית בצריכת חשמל.

בניה ירוקה – מאיפה הכל התחיל?

כמו כל דבר שתכליתו לשמור על הסביבה ולשפר את איכות המוצר, הכל מתחיל בטכנולוגיה: בניה ירוקה מבוססת שלד פלדה, היא בניה שבה הבית מיוצר במפעל על בסיס קורות פלדה חזקות המכונות LGS.

בשיטת בניה ירוקה זו, הבית למעשה מתוכנן אדריכלית כמו כל בית, אך משם עובר מידול הנדסי בו מוגדרים קורות הבית והעמודים מברזל אשר ירכיבו אותו. לאחר שהתכנית האדריכלית ממודלת ונפתרת הנדסית, מכונת ייצור המתקדמת בעולם (מכונת הייצור המובילה בעולם HAWICK) "מדפיסה" את שלד הפלדה אשר הוא עמודי הבית כאשר הכיפופים, החירורים לברגים ולתעלות החשמל והאינסטלציה כבר מוטבעים בו. תהליך הייצור מבוצע במפעל והינו חסכוני בפחת, מדויק להפליא והוא למעשה המרכיב הראשון ושהמשמעותי אשר מגדיר את שיטת הבניה כך, כמה שאנו מכנים בניה ירוקה.

בשיטת בניה ירוקה זו, הבית מורכב על בסיס המתאר שלו באמצעות קורות הפלדה ומשם משנעים את הקורות לשטח או בונים  את המשך הבית במפעל (כל מקרה לגופו) ומרכיבים את חתכי הקיר אשר ממוקמים בין קורות הפלדה.

כאן מגיע החלק השני של בניה ירוקה- חתכי הקיר של הבית

שיטת בניה ירוקה | א.ב.ד

חתכי הקיר של בתים אשר נבנים בשיטת בניה ירוקה משתנים מחברה לחברה. אנו בא.ב.ד מקפידים להעניק לכל בית את חתכי הקיר המתקדמים בעולם תוך שימוש במוצרים של החברה הגרמנית המובילה בעולם לחתכי קיר – קנאוף- knauf. מה שמייחד חתכי קיר אלה הם:

חתכי הקיר של א.ב.ד הם עוד פרמטר של בניה ירוקה

  • בידוד תרמי מושלם מעל לתקן
  • בידו אקוסטי מירבי מעל לתקן
  • עמידות פי 5 לרעידות עמידה
  • עמידות שאין להשיג בשיטות בניה קונבנציונאליות מפני שריפות

זה מה שהופך את הבתים אשר נבנים בשיטת בניה ירוקה לפופולריים מאוד באזורי מזג אוויר קיצון כמו הדרום החם או הצפון הקר. בחו"ל, מבנים אלה מומלצים באזורים המועדים לרעידות אדמה, פשוט משום שמבנים אלה חזקים יותר מבניה קונבנציונלית שכולנו מכירים מבלוקים מלט  ובטון.

בניה ירוקה מתבטאת באיכות החיים של הבית

כאשר הבית נבנה ללא פחת וללא זיהום, בתאנים סטריליים במפעל וכאשר הבית מורכב מחתכי קיר העמידים והאיכותיים ביותר,  הבית הופך בעצמו לבית שכולו בניה ירוקה: בבית כזה החסכון האנרגטי משמעותי – יש פחות הוצאות חימום וקירור משום שהבית מבודד יותר ואלו מהווים לא רק חסכון משמעותי בצריכת אנרגיה, אלא גם חסכון במזהמים הנובעים משימוש בחשמל.

יש עוד אספקטים נרחבים לבניה ירוקה

בנייה ירוקה המטבעה היא ביטוי רב מערכתי הכולל מכלול של היבטים בבנית הבית – החל משלבי התכנון, הבנייה והפיתוח.  פרמטרים שיכריעו האם הבית נבנה בשיטת בניה ירוקה יכללו היבטים כמו חסכון בצריכת האנרגיה, חסכון במים, ,ניהול אתר הבניה, נגישות לאור טבעי, אוורור החללים הפנימיים ועוד.

א.ב.ד גאה להוביל את מהפיכת הבניה הירוקה בישראל עם ייצור בתים צמודי קרקע למגזר הפרטי בכל תכנית אדריכלית ובשיטת "הכל כלול" המלווה את בעלי הבית מן השלב התכנוני ועד למסירת מפתח.