עקרונות שיטת הבנייה הקלה

רבים נדהמים מהמחיר הזול של בנייה בארה"ב ובאירופה. ההבדל העיקרי נובע משיטות בנייה שונות, ובראש ובראשונה השימוש בשיטת הבנייה הקלה. בנייה קלה משלבת הרכבה של יחידות מוכנות מראש, לעתים מחומרים כמו עץ, גבס או שילוב של מספר חומרים ללא שימוש בחומרים רטובים כמו טיט ובטון (למעט הבטון המשמש לבניית הרצפה או יסודות הבית). שיטת הבנייה הקלה הגיעה גם לארץ, ואם בעבר שימשה בעיקר לתוספות בניה או לשינוי קל במבנה קיים, הרי שהיום נבנות בארץ יחידות מגורים שלמות בשיטה זו.

יתרונות קצרי טווח בשיטת הבניה הקלה

שיטת הבנייה הקלה טומנת בחובה יתרונות רבים. מעבר למחיר הנמוך של חומרי הבנייה השונים, מרבית עבודת הבנייה מתבצעת למעשה במפעל המייצר את החלקים השונים, מהם יורכב המבנה הסופי. עובדה זו חוסכת מפגעים מוכרים כמו רעש ולכלוך, האופייניים לאתרי בנייה בשיטה הקלאסית. כמו כן, בנייה בשיטה זו מאפשרת שינויים של הרגע האחרון והתאמות של המבנה גם בעתיד לצרכים המשתנים של הבית או של המבנה המסחרי.

יתרונות ארוכי טווח למבנים שנבנו בשיטה זו

שיטת הבניה הקלה יוצרת מבנים קלים וזולים לתחזוקה. שינויים במבנה, לרבות תיקוני צנרת עתידיים, חיווט החשמל וחיבורים לתשתיות נוספות זולים בהרבה. הדבר דומה להבדל בין שינויים המתבצעים בתוך הבית בחדרים הבנויים מקירות גבס, מול שינויים בחדרים הבנויים מלבנים או בעלי קירות בטון. בעוד שינויים בחדרים שנוצרו בטכנולוגיה רטובה מחייבים שימוש בציוד כבד כמו מסור בטון או כלי עבודה המסוגלים לחדור לבנים, שינויים המתבצעים בלוחות עץ או בקירות גבס קלים לביצוע, מלכלכים פחות וקלים לביצוע על ידי מרבית בעלי המקצוע בתחום.

שמירה על בטיחות הפועלים גם באזורי בנייה קלה

אף על פי שמדובר בשיטת עבודה המצריכה עבודה עם חומרים קלים יותר, עדיין אין תחליף לשימוש בציוד בטיחות בעבודה. גם פועלי בנין העובדים עם חלקים מודולריים שעוצבו מראש צריכים לשמור על כל אמצעי הבטיחות הרלוונטיים לאתרי בניה סטנדרטיים בארץ, המשלבים בטון ולבנים. חשוב להשתמש במשקפי מגן, באוזניות ייחודיות להגנה על האוזניים מפני רעש ובקסדות העומדות בתקנים הישראליים. כמו כן, יש לוודא כי העובדים המבצעים עבודות בגובה עברו הכשרה מתאימה ועובדים בקבוצות של שני פועלים לפחות.

בטיחות שיפוצים בניה קלה

לסיכום, שיטת הבניה הקלה עשויה להיות אחת הדרכים להתמודדות עם יוקר המחיה בישראל. הקמת מבנים במהירות ובמחיר נמוך יותר מאפשרת להתמודד עם הביקוש הגובר והולך ליחידות דיור ולמבני תעשייה. אחת הסיבות העיקריות בגללה רבים עדיין בונים בשיטה הקונבנציונלית היא חשש מפני עמידות נמוכה של מבנים אלה, אך במבחן המציאות ניתן לראות כי המבנים הבנויים בשיטת הבנייה הקלה, אם נבנו בצורה תקנית ונכונה, עמידים אפילו בתנאי מזג האוויר הסוערים של אזורים שונים בארה"ב.

לייעוץ אודות חבילות בנייה קלה משתלמות ניתן ליצור קשר בטלפון 03-9097093  

בינתיים אנו מזמינים אתכם לצפות בפרויקטים בלחיצה כאן

 

פרויקט בניה קלה 61     פרויקטים לדוגמה בניה מודולרית מהירה     פרויקט 49 מבנים ניידים