בטיחות באתר בנייה

בשבועות האחרונים, נושא התאונות באתרי הבנייה עלה לכותרות יותר מפעם אחת. בחודש ינואר הנוכחי (2016) נהרגו שישה פועלים באתרי בנייה, מספר הגדול פי שניים מהממוצע לחודש בשנים האחרונות. הגם שלכל תאונה עלולות להיות סיבות שונות, המציאות מראה שלרוב הדבר נגרם עקב רשלנות או חוסר ציות לנהלי הבטיחות. לפניכם סקירה של חלק מהדגשים שצריך להקפיד עליהם אם רוצים לשמור על בטיחות העובדים, בעת ביצוע עבודות בנייה בכלל, ובעת בנייה קלה בפרט.

הכול מתחיל בתוכנית בטיחות

תחילתו של כל פרוייקט בתחום הבנייה היא בהצגה של תוכנית בטיחות מפורטת מצידו של הקבלן, שגם נדרש להתחייב לעמוד בה. התוכנית צריכה לכלול התייחסות לכל ההיבטים של העבודה, בהתאם למאפייני הפרוייקט ותקנות החוק. חלק מרכזי בתוכנית הוא התחייבות הקבלן למנות ממונה בטיחות ומנהל עבודה באתר עצמו, להתקין שילוט ובו פרטי מנהל העבודה, לספק את הציוד וכלי העבודה התקינים וכן אמצעי הגנה עבור העובדים.
לגבי כל עובד שלוקח חלק במלאכה, נדרש שהוא יהיה בעל הכשרה מעשית, כשעל הקבלן לבצע את ההדרכה שלהם – הן לגבי סוג העבודה והן לגבי הסיכונים העומדים בה, ובעיקר כיצד להימנע מהם. בחלק מהעבודות יש צורך שהעובדים או המפעילים יעמדו בדרישות הבטיחות המלאות ויוכלו להציג תעודות הסמכה. הציוד בו הם נעזרים, בהמשך לכך, צריך להיות תקני ולעמוד בדגשי הבטיחות גם כן.

עבודה בטיחותית

שורה ארוכה של הנחיות

כאשר נכנסים לעובי הקורה, מבינים כי נושא הבטיחות באתר הבנייה כולל בתוכו הרבה מאד מרכיבים. מבחינה טכנית, יש לחלק את האתר לאזורים שונים, לפי הייעוד של כל אחד, לגדר את המתחם ולהגדיר את הכניסות אליו והיציאות ממנו, כולל יציאות חירום. האתר צריך לכלול ציוד מגן אישי, בהתאם לסוג העבודה, ובעיקר אמצעים לכיבוי אש. עמדות כיבוי האש חייבות לכסות את כל שטחו של האתר, ולהבטיח כי יינתן מענה מהיר ומיידי לכל תרחיש של שריפה, שעלולה להביא לפגיעה בנפש או ברכוש. על ציוד כיבוי האש להיות נגיש, כשהגישה אליו אסור שתהיה חסומה. בנוסף, יש לשלט את האתר כך שכל אדם הנמצא בו יוכל לדעת היכן ממוקם הפתרון לכיבוי האש.
דגש משמעותי נוסף הוא על הימצאות של ציוד שנכנס לתמונה במקרי חירום, לרבות ציוד לחילוץ, ערכות עזרה ראשונה וכיוצא בזה. באתרים בהם מתוכננת עבודה לשעות הלילה – ולא מעט פרוייקטים של בנייה עונים על ההגדרה הזו – יש לדאוג לתאורת חירום, עם גרנטור עצמאי שיספק חשמל גם כאשר מערכת החשמל ה"כללית" שובקת חיים.

לייעוץ אודות חבילות בנייה קלה משתלמות ניתן ליצור קשר בטלפון 03-9097093  

בינתיים אנו מזמינים אתכם לצפות בפרויקטים בלחיצה כאן

 

פרויקט בניה קלה 61     פרויקטים לדוגמה בניה מודולרית מהירה     פרויקט 49 מבנים ניידים