מה בין עבודות גבס לבנייה קלה?

בנייה קלה הינה שיטת בנייה יחסית חדשה אשר תופסת תאוצה רבה. בהרבה מדינות בעולם, ובעיקר במדינות ארה"ב, הבנייה הקלה נפוצה מאוד ובעלת שימוש נרחב. מבנים רבים בארה"ב נבנים בבנייה קלה, קריא – ללא שימוש בעמודי יסוד גדולים, בטון ויציקות. אולם, כאן בישראל השימוש בבנייה קלה החל לתפוס תאוצה רק בעשר שנים האחרונות, והוא אינו נפוץ בבנייה שלמה ומלאה של מבנים. למרות זאת, בנייה קלה משמשת לצורך בניית חדרים נוספים, תוספות לבנייה קיימת, ואף לקומות שלמות.

אז מה זה בעצם בנייה קלה?

ובכן, ראשית כל יש לציין שהבנייה הקלה הינה פתרון מעולה וחסכוני ליצירת חללים ומבנים. למעשה, במקום להשתמש בעמודי בטון ויציקות רבות, אנו בונים את אותו החלל בדיוק באמצעות חומרים קלים יותר. מכיוון שאנו לא מדינה מוכת הוריקנים וסופות טורנדו, אין חשש משימוש בשיטת בנייה זו. מעבר לכך, יש להבין שהבנייה הקונסרבטיבית והשמרנית המשתמש בהמון ביסוסי בטון ויציקות, למעשה הופכת לסוג של ממ"ד ענק בו אתם גרים, ואין צורך בכך. לא סתם אומרים כי ניתן להסתתר בבית מתחת לגרם מדרגות, או קירות יסוד למיניהם. אז מה בעצם מחליף את כל הבטון הזה אתם שואלים? ובכן, בכל הנוגע לפנים המבנה – מדובר בעבודות גבס.

ראשית כל, את כל החלק ההיקפי, זה שלמעשה יוצר את הצורה הכללית המקיפה את החלל עושים באמצעות שימוש במגוון חומרים קלים, ביניהם גם יריעות, ברזלים וקורות ברזל תומכות. לאחר שהמבנה הכללי מוכן, וזאת כמובן לאחר שגם עשינו ביסוס מתאים לרצפה, בדרך כלל באמצעות חול וחצץ במידה וקיים כבר משטח בטון, עוברים לשלב הריצוף. במידה ואין משטח בטון על הרצפה, דואגים לעשות כן. לאחר שזה מוכן, למעשה עוברים לבנייה הפנימית של המבנה, וזאת כמובן באמצעות עבודות גבס. מתכננים את החדרים, הסלון, חדר השינה והשירותים במידה ומדובר במתחם גדול או קומה נוספת למבנה קיים, ומתחילים במלאכת הגבס עד לרמת גימור סופית, רמת "מפתח", או "גמר".

רמת גימור בבניה קלה

זהו הקשר המובהק בין בנייה קלה ועבודות גבס, שכן באופן מעשי עבודות גבס מהוות כ-50% מהבנייה הקלה כולה, והשימוש בגבס הינו החומר העיקרי ליצירת החלל הפנימי של המבנה. יש לציין, כי גם לאחר סגירת המבנה, ובטרם מתחילים לעצב את החלל הפנימי באמצעות קירות גבס, עושים שכבת גבס נוספת על ההיקף עצמו מצדו הפנימי של המבנה.

במה זה תורם לנו?

ובכן, בנייה קלה הינה זולה משמעותית מבניה מסורתית בה משתמשים בהמון בטון, בסוסים ויציקות. מעבר לכך, שבאמצעות עבודות הגבס קל הרבה יותר לעצב את חלל המבנה בצורה בה אנו רוצים, ואין קירות תומכים או יציקות שונות שלא ניתן להזיז אשר מפריעות באמצע. מעבר לכך, משך הבנייה עצמה קצרה בהרבה ופשוטה יותר מכל בחינה.

 

לייעוץ אודות חבילות בנייה קלה משתלמות ניתן ליצור קשר בטלפון 03-9097093  

בינתיים אנו מזמינים אתכם לצפות בפרויקטים בלחיצה כאן

 

פרויקט בניה קלה 61     פרויקטים לדוגמה בניה מודולרית מהירה     פרויקט 49 מבנים ניידים