האם הדירות בארץ ערוכות לרעידת אדמה?

אחת השאלות הכי גדולות שמעסיקות את המומחים לגיאולוגיה היא האם ישראל עומדת בפני רעידת אדמה גדולה. כבר שנים חוזים המומחים שרעידת אדמה גדולה ומשמעותית נמצאת בדרכה לישראל, שחלק נכבד משטחה ניצב על השבר הסורי אפריקאי, אזור רגיש במיוחד לרעידות אדמה. החשש הזה מוביל חברות רבות המתמחות בתכנון וביצוע של בניה מתקדמת להקדיש זמן רב לחיזוק ולבניית מערכות שיגנו על הבית ועל תושביו בזמן רעידת אדמה.

מהו המצב כיום בישראל?

בערים רבות בישראל אפשר לראות את התמונה כולה ולהבין את המצב בקלות. לא חייבים להיות מומחים לבנייה כדי לזהות עד כמה מסוכנים המבנים הישנים שנבנו מזמן, לעיתים לפני מאה שנה ויותר וכמה הם מסכנים אותנו בזמן של רעידת אדמה. הרצון לבנות הרבה, מהר ובזול הוביל קבלנים בעבר לשים פחות דגש על הנושא של רעידת אדמה ולוותר על מערכות המיגון שהיום הן חלק מכל בנייה חדשה.

הבעיה הגדולה ביותר עם מבנים קיימים בישראל שנבנו במהלך השנים היא הבלאי הטבעי שהולך והופך אותם לפחות מוגנים. מבנים ישנים שנבנו לפני שהייתה מודעות לנושא עדיין משמשים כבתים ללא מעט משפחות ואין בהם מענה לנושא הזה.

בניה קלה בישראל כיום

בערים רבות בישראל גם המבנים הציבוריים אינם מוגנים מפני רעידות אדמה. שיטות הבנייה הקונבנציונליות הנהוגות בישראל לא התייחסו בעבר בכובד ראש לסכנה הזו. קבלנים בנו חדרי ממ"ד מוגנים לפי חוק, אבל לא דאגו ליסודות חזקים מספיק שיגנו על מעטפת הבניין מהנזקים הרבים של רעידת אדמה. בנייה לגובה ובנייה על עמודים נעשתה ללא התחשבות בנושא.

רוח של שינוי – בזכות ענפי בנייה חדשים

למרות המצב העגום, המבנים הישנים בלא מעט ערים ויישובים בישראל מוחלפים ומחוזקים בשנים האחרונות באמצעות יוזמות כמו תמ"א 38 בירושלים, במרכז הארץ ובאזורי הדרום והצפון אשר נמצאים בקרבת השבר הסורי האפריקאי שנחשב כאמור לנקודה רגישה במזרח התיכון ושעשויים להיות מושפעים באופן בולט ממצב של רעידת אדמה באזור. במסגרת זו מקבלים תושבי הבניינים הזדמנות לשדרג את המבנה ולחזק אותו לקראת רעידת אדמה, תמורת תוספות בנייה שניתנות לקבלן והוא יכול למכור אותן ולשווק אותן.

התהליך הזה שהתחיל לפני כעשור בערים הגדולות במרכז הארץ וממשיך לצבור תאוצה בערים נוספות בכל המדינה מאפשר לאנשים שלא היה לכם כסף לבנות בית חדש, לזכות בשיפוץ ובחיזוק המבנה שבו הם גרים כעת, בהשבחת נכס ובתחושת בטחון.

גם השוק ההולך וגדל של בתים מוכנים להרכבה משתנה נותן מענה לנושא רעידות האדמה. מומחים בתחום של בנייה קלה משלבים בתהליך הבנייה עבודה של חיזוק המבנה והגנה עליו מפני זעזועים קשים. שיטת הבנייה הקלה שנחשבת היום לאחת השיטות הפופולריות בקרב משפחות וזוגות צעירים מספקת מענה טוב בנושא של רעידות האדמה.

זוהי שיטת בנייה מהירה, יעילה וזולה שמתבססת על חיזוק המבנה מבחוץ באמצעות יסודות העשויים מבטון ומתכות כבדות, כך שהמבנה נחשב למאד יציב. בנייה קלה פופולרית כיום ביישובים כפריים רבים בישראל, בהרחבות הקיבוצים והמושבים וגם באיזורי מסחר ועבודה.

לייעוץ אודות חבילות בנייה קלה משתלמות ניתן ליצור קשר בטלפון 03-9097093  

בינתיים אנו מזמינים אתכם לצפות בפרויקטים בלחיצה כאן

 

פרויקט בניה קלה 61     פרויקטים לדוגמה בניה מודולרית מהירה     פרויקט 49 מבנים ניידים