מהי בנייה ירוקה?

בנייה ירוקה היא מושג שעולה בשנים האחרונות. בעבר היה נהוג שאדריכלים עיצבו פרוייקטים על פי אמות מידה של יופי ונוחות, ובסיומם היה הדייר מקבל את הנכס לידיו. הבעייתיות הייתה שעם הפיתוחים הטכנולוגים של המאה ה-20, כלל לא ניתן דגש על ניצול משאבי הטבע. דבר זה לא היה נראה חשוב במיוחד מכיוון שאם הבנייה נעשתה במקום חשוך – ניתן יהיה ללחוץ על מתג פשוט ולהדליק אור. אם הבנייה נעשתה במקום בו אין מספיק שמש – לחיצה קטנה על כפתור הדלקת ה"דוד" ותוך זמן קצר מים חמים היו מגיעים לברז. המודעות שעלתה בשנים האחרונות לאיכות סביבה ולצורך לשמור על המשאבים הקיימים היוותה את התשתית לפיתוח בנייה ירוקה, ויצרה למעשה יתרון נוסף והוא חיסכון בעלויות לבעל הנכס או לדייר.

בנייה אקולוגית

בנייה ירוקה, שנקראת גם בנייה אקולוגית, היא בנייה מתקדמת וחדשנית הדוגלת בשמירה על איכות הסביבה תוך ניצול מאקסימלי של המשאבים הטבעיים לתוך הבית. המטרה של בנייה זו היא להשתמש בטכנולוגיה חדישה על מנת לצמצם את הפגיעה של מבנים כמו בנייני מגורים, בנייני משרדים, מוסדות חינוך, מתחמי תעשייה ואחרים בסביבה בה אנו חיים, גם בזמן הבניה וגם בתקופת המגורים או השימוש בנכס. זאת כמובן מתוך ראייה עתידית אשר רוצה לשמר את הטבע לדורות הבאים ולעתיד ירוק יותר.

בניה אקולוגית סביבתית

סוגיות בבנייה הירוקה

סוגיות שונות עומדות בפני הבונים באופן ירוק – ובהן חסכון במים, חסכון באנרגיה הנצרכת, שימור אקולוגי, בחירה משוכלת של מיקום הפרוייקט העתידי ועוד. החשיבות העליונה של הבנייה הירוקה היא התועלת הדו צדדית שבתהליך: מצד אחד, שימור הסביבה והאמצעים הקיימים בטבע לטובת הדור הקיים וכמובן לטובת דורות עתידיים, ומצד שני – חיסכון ממשי וכספי לדיירים החדשים שיכנסו לנכס. זאת משום העובדה שברגע שמנצלים את המשאבים הטבעיים – הצורך במשאבים טכנלוגיים כמו הדלקת דוד, הדלקת אור ועוד, הופכים לפחות ופחות רלוונטים.
תקן מטעם המשרד להגנת הסביבה
בשנת 2011 עודכן תקן ת"י 5281, הלוא הוא תקן בנייה בת קיימא-בנייה ירוקה. התקן שבעבר התייחס לבנייני מגורים בלבד, מתייחס היום לכמעט כל נכס בישראל – החל מבנייני מגורים, בנייני משרדים וכלה בבנייני תעשייה. עובדה זאת חשובה במיוחד מכיוון שהתיקון מדגיש את חשיבתה של הבנייה הירוקה בארץ. התקן מחולק על פי אלמנטים שונים, קרי מים, בריאות, אנרגיה, פסולת ועוד. לאחר שיקלול הקטגוריות השונות, כל נכס מקבל מכוכב אחד ועד חמישה, שמעידים עד כמה הנכס "ירוק" מבחינה אפקטיבית.

בניה ירוקה היא בנייה שמביאה בחשבון את צרכי האדם והסביבה ויוצרת כבר מהיום את הבניה של מחר טוב יותר.

נכתב באדיבות חברת לוינשטין

לייעוץ אודות חבילות בנייה קלה משתלמות ניתן ליצור קשר בטלפון 03-9097093  

בינתיים אנו מזמינים אתכם לצפות בפרויקטים בלחיצה כאן

פרויקט בניה קלה 61     פרויקטים לדוגמה בניה מודולרית מהירה     פרויקט 49 מבנים ניידים