טיפול בבעיות איטום בבנייה קלה

הבנייה הקלה כובשת את העולם. יותר ויותר אנשים מבינים שהדבר חסכוני לא רק מבחינת עלויות, אלא גם ידידותי יותר לסביבה. אבל גם מבנים קלים / טרומיים עלולים לסבול מבעיות איטום, ולא פחות חמורות מאחיהם הגדולים והקונבנציונליים.

בעיות האיטום הנפוצות ביותר במבנים קלים הן כתמי רטיבות ונזילות, הן בקירות חיצוניים והן במפגשים הפינתיים בין הקירות לתקרה. אם המבנה סובל גם מתפרי התפשטות שלא נאטמו כהלכה, הרטיבות עלולה לחלחל ולהמשיך הרחק מעבר למקור הרטיבות עצמו. לעתים איטום לקוי בגג המבנה גורם לכל הרטיבות להגיע דווקא לדיירי הקומות התחתונות, בעוד שאלו המתגוררים למעלה, סמוך לגג, כלל אינם סובלים מכל בעיה ואינם מודעים לה.

אומנם כל מקרה לגופו, הן מבחינת האבחון והן מבחינת הטיפול; אך בגדול ניתן להצביע על כמה שלבים עיקריים:

1. יש לאבחן במדויק את מקורות הרטיבות. כפי שראינו בדוגמאות למעלה, מקום הופעת הרטיבות במבנה לא תמיד מעיד על אזור החדירה בפועל. כדי להימנע ממצבים בעייתיים שיגרמו לבעיות נוספות בעתיד, יש לוודא שהאבחון והביצוע מוטלים על קבלן מורשה בתחום האיטום.

2. כדאי לשאול מראש את איש המקצוע באילו חומרי איטום הוא עומד להשתמש, למה דווקא חומרי איטום כאלה ולא אחרים (עדיף שיידע להציג את היתרונות והחסרונות), האם תהיה הכנה כלשהי לפני העבודה וכמובן האם יש אחריות ולכמה זמן.

3. יש להתאים את האיטום החדש לתשתית האיטום הקיים. אל תתביישו לשאול את בעל המקצוע מהי התשתית הקיימת, ולוודא איתו שהוא מחדש אותה עם חומרי איטום דומים.

איטום מבנים יבילים

4. יש לוודא שהטיפול יהיה כוללני ולא נקודתי; לטפל במחלה ולא רק בסימפטומים. אחרי שנתגלו מקורות הרטיבות והנזילות, חובה לנקז ולאטום גם אותם ולא רק את המקומות בהם מופיעה הרטיבות הלכה למעשה. אחרת המקור ימשיך לנקז מים פנימה אל המבנה.

5. אם מדובר במבנה קל בעל גג רעפים, ראשית יש לוודא את תקינות הגג ולבצע את התיקונים הנדרשים. כמה מהחומרים המתאימים ביותר לאיטום של גג רעפים יהיו אלסטוטייט, ביטוגלס, שרעף ועוד.

6. לעתים יהיה צורך לבצע איטום מבנה שלם, וזאת בהמשך ישיר לסעיפים הקודמים. התייעצו עם בעל המקצוע שלכם על מנת לוודא את ההשלכות מבחינת זמן ביצוע, עלויות ועוד.

7. לוודא עם קבלן האיטום האם יש צורך לבצע גם סיוד / הלבנה של הגג. לא בכל עבודות האיטום הדבר נדרש, כמו למשל לאחר הלחמה של יריעות ביטומניות. סיוד הגג שומר על חומרי האיטום מפני קרינת השמש, וגם תורם להפחתת החום הנוצר על-ידי החזר אור-שמש מגג המבנה.

לאחר עבודות האיטום יש לוודא שלא נשארו עובש, פטריות או טחב בקירות המבנה. עובש עלול לסכן את בריאותם של דיירי המבנה, ועל כן יש לטפל בו מיידית. אחד החומרים המומלצים הוא Kefa – צבע ייחודי שפותח במיוחד לטיפול בבעיות עובש.

לייעוץ אודות חבילות בנייה קלה משתלמות ניתן ליצור קשר בטלפון 03-9097093  

בינתיים אנו מזמינים אתכם לצפות בפרויקטים בלחיצה כאן

 

פרויקט בניה קלה 61     פרויקטים לדוגמה בניה מודולרית מהירה     פרויקט 49 מבנים ניידים