בחירת קבלן בבניה מתועשת – שאלות ותשובות

1. מדוע חשוב לבחור את הקבלן טוב?

גם בבניה הרגילה וגם בבניה המתועשת חשוב לבחור בקבלן הכי מקצועי ממספר סיבות: ראשית- קבלן אחראי עומד בלוחות זמנים, מזרז את העבודה ועומד בכל התייחבויותיו. שנית- קבלן נוהג להביא עימו את בעלי המקצוע, חשמלאי, אינסטלטור, נגר וכו'. קבלן שחשובה לו האיכות של עבודתו יעסיק בעלי מלאכה באיכות גבוהה, גם אם זה דורש ממנו לשלם להם קצת יותר. בכך שנבחר קבלן שעובד בסטנדרט גבוה נוכל להבטיח לעצמנו בנייה איכותית. גם אם קיבלתם הצעת מחיר נמוכה יותר מקבלן אחר, עדיין כדאי שתחשבו פעמיים.

2. כיצד ניתן לדעת איזה הוא קבלן אמין ומקצועי?

פשוט מאוד, המלצות. שיח כנה עם כמה לקוחות יאפשר לכם לקבל תמונה מדוייקת על אופי הקבלן ואיכות עבודתו. האם הקבלן מגובה באנשי מקצוע כמו מפקח בניה, קונסטרוקטור ועוד? כדאי שתשאלו את השאלות הנכונות ולא תסתפקו בתשובות שטחיות. בקשו פרטים כגון – עמידה בלוח זמנים, יחסי אנוש, הוגנות והגינות, איכות בעלי המקצוע, זמינות, התמודדות עם שינויים וכדומה. מכיוון שבבניה מתועשת חלק גדול מהעבודה נעשה במפעל- מומלץ להגיע אל המפעל בטרם סגירת החוזה, להתרשם מאופי העבודה ומההתנהלות. מעבר להתנהלות בפועל כדאי לוודא גם כי הקבלן הינו קבלן רשום והוא מנהל ספרי חשבונות כחוק. יתרה מזאת, בדקו גם שיש ברשותו ביטוח אחריות מקצועית המתאים במיוחד לאנשי מקצוע בתחום הבנייה.

בחירת קבלן בניה קלה

3. האם בחירת קבלן בבניה מתועשת שונה מבחירת קבלן בבניה רגילה ?

תהליך הבניה הרגילה הינו תהליך ארוך במהלכו אנו תלויים לחלוטין בקצב עבודתו של הקבלן. אך בבניה מתועשת מדובר בתהליך קצר שנעשה, כאמור, בין כתלי המפעל. כך שבתהליך הבניה המתועשת הדברים נמצאים תחת שליטה וניתן לפקח על התקדמותם ביתר קלות. כמו כן, ההבדלים בזמני העבודה אינם גדולים מידי, בעוד בבניה רגילה תהליך בניה יכול להמשך גם שנים, בבניה קלה מדובר במספר חודשים במקרה הגרוע ביותר. בנוסף, חשוב להבין כי בניה מתועשת הינה תחום התמחות העומד בפני עצמו. ישנם קבלנים מעולם הבניה הרגילה שמנסים להשתלב בענף הבניה הקלה. חשוב להבין כי בניה מתועשת הינה שונה מאוד מבניה רגילה, ועל מנת לבצע אותה כראוי יש צורך בהכשרה והתמחות בתחום הספציפי הזה. כדאי לבחור בחברה ותיקה בתחום הבניה המתועשת משום שהנסיון בבניה כזו משחק תפקיד חשוב בכל התהליך וגם בתוצאה.

4. מה מעבר לעניינים הטכניים?

לאחר שסקרנו חלק מהנושאים הבסיסיים שיש לבדוק לפני הבחירה בקבלן, נעבור כעת לעניינים אחרים. ראשית, הבחירה בבניה קלה נובעת מסיבות מגוונות: עלות כלכלית נמוכה, קלות ומהירות, התחשבות והשתלבות בסביבה.

לפיכך- כדאי לבדוק כי הקבלן אותו בחרתם עונה על הצורך העיקרי בעקבותיו בחרתם בבניה הקלה. שכן גם בענף זה ישנם אפיונים שונים לכל קבלן. אם המהירות חשובה לכם- ביחרו בקבלן שאיכותו הבולטת היא מהירות העבודה. אם בחרתם בבניה מתקדמת זו מתוך שיקולים אידיאולוגיים ירוקים- בידקו שגם לקבלן שלכם אג'נדה דומה וכי הוא שומר על מבנה משתלב ומקפיד שלא לפגוע אוללכלך את סביבתו.

מעבר לזה, אל תשכחו את תחושת הבטן. חשוב שהקבלן שבונה את ביתכם יהיה אדם שיש לכם איתו חיבור בסיסי וכי אתם חשים בטוחים להפקיד בידו מלאכה חשובה זו. גם אם הקבלן עונה לכאורה על כל הצרכים שלכם, ומשהו בבטן מרגיש לכם לא נכון- כדאי להמשיך לחפש.

5. איך נדע שקיבלנו את ההצעה הכי טובה והכי משתלמת?

אין קיצורי דרך. ענף הבניה המתועשת הינו ענף מבוסס מאוד בעולם, אך בארץ הוא בהתפתחות. לפיכך מעטים החברים שיוכלו לתת לכם המלצות חמות על קבלן מתאים. תאלצו לחפש היטב, לקבל הצעות מחיר, ולנסות להיות כמה שיותר מדוייקים בבחירה.

קראו עוד בנושא:

 שימוש בבטון בשיטת הבנייה הקלה 

– בנייה קלה בתעשייה ויתרונותיה

לייעוץ אודות חבילות בנייה קלה משתלמות ניתן ליצור קשר בטלפון 03-9097093

בינתיים אנו מזמינים אתכם לצפות בפרויקטים בלחיצה כאן

 

פרויקט בניה קלה 61     פרויקטים לדוגמה בניה מודולרית מהירה     פרויקט 49 מבנים ניידים