18 עובדות על בניה מתקדמת בשלד פלדה

הבניה המתקדמת מציעה בניה בשיטה ממוכנת וטכנולוגית. במה שונה שיטת הבניה המתקדמת מבניה מסורתית? ומהם מרכיבי הבניה, של בניה מתקדמת?

ריכזנו בפניכם מדריך מפורט להבנת היתרונות, המאפיינים והשיטות של בניה מתקדמת. מדריך זה מפרט את מאפייני הפלדה בבניה מתקדמת, את יתרונות החומר, את שיטות התכנון ההנדסי והאדריכלי, ומביא לכם לא רק את השורה התחתונה של תועלות ויתרונות, אלא את הרציונל, הטכנולוגיה וההסבר המפורט ביותר אודות בניה בפלדה.

אנו מקווים כי תמצאו תועלת במדריך זה ומעודדים אתכם להתעמק בעולם המופלא של בניה מתקדמת – שיטה טכנולוגית לבניית בתים המהווה כבר עכשיו, את הדור הבא של בנית בתים ברחבי העולם.

 

w800-h600

הקדמה

בניה מתקדמת הינה בנייה המבוססת על שלד פלדה. כאן, בניגוד לבניה מסורתית, הבית מורכב משלד פלדה אשר מהווה את קונסטרוקציית הבית. כלל מתאר הבית מיוצר מפלדה ועל גבי הפלדה מורכבים הקירות החיצוניים של הבית וכן הקירות הפנימיים. בשונה משיטת בניה מסורתית, כאן אין שימוש בבלוקים. הפלדה עצמה בעלת שני תפקידים:

1. הפלדה מהווה קונסטרוקציה לבית עצמו

2. הפלדה מהווה את מתאר הבית עצמו

חיתוך הפלדה

הפלדה עצמה נחתכת בדיוק מושלם לפי התכנית האדריכלית של הבית. תהליך החיתוך של הפלדה הינו תהליך מורכב, הכולל מידול של התכנית האדריכלית לתלת מימד והתאמת התכנית לייצור בשלד פלדה. בחלק זה מוגדרים הפתחים והתעלות לצנרת חשמל ואינסטלציה וכן והחיבורים שבין קורות הפלדה. בשיטת יצור זו, פתחי תעלות הצנרת והחשמל, כבר כלולים בפלדה עצמה  בשלב הייצור.

ולכן, על פי התכנית האדריכלית, מבוצע תכנון הנדסי אשר מחשב את חלוקת העומסים השונים בבית ומגדיר את כמות קורות הפלדה. לאחר שמכונת הייצור  – המתקדמת בעולם מבית Hawick  – מייצרת את הפלדה על פי מידה, מורכבות הקורות זו לזו, ליצירת מתאר בית, שכבר פתור הנדסית ברמת חלוקת העומס.

האם בשיטה זו הבית עמיד?

הבית עמיד אף יותר מבנייה בבלוקים: פלדה הינו אחד החומרים העמידים והחזקים ביותר העולם וזו גם הסיבה שבבניה מתקדמת לא תדרשו לעמודים תומכים בתוך הבית. הפלדה עצמה מהווה את קונסטרוקציית הבית לנשיאת משא ולכן בבניה מתקדמת תוכלו למצוא תוכניות אדריכליות הכוללות מפתחי חלון גדולים, ללא אילוצים.

זאת ועוד – תחת שיטת הבניה המתקדמת, נבנים היום ברחבי העולם גורדי שחקים, בשל יכולת הפלדה לעמוד בעומסים גבוהים טוב יותר מבניה מסורתית, והן בשל תכונתה הגמישה של הפלדה, המאפשרת לה להתמודד טוב יותר עם תנודות קרקע מאשר בלוקים.

 

מהם המאפיינים המרכזיים של פלדה לבניה?

1

העדר תופעת סדיקה

בניה בשלד פלדה, מאפשר לבית להתמודד טוב יותר עם תנודות קרקע.

תנודות קרקע הן תנודות טבעיות של הלוחות הטקטוניים של כדור הארץ, בהיקפים של מילימטרים ספורים בשנה. תנודות אלה הן טבעיות ובלתי נמנעות.

לרוב בבתים העשויים מבלוקים, תיווכחו עם השנים בתופעת סדיקה של הקירות. תופעה זו קורית בשל אי יכולת הבלוק כחומר קשיח, לנוע עם התנודות הטבעיות של האדמה, עד ליצירת "קרע" או סדק בבלוק.

לעומת זאת, בשיטת הבניה המתקדמת, הפלדה בעלת יכולת גמישות גבוהה ולכן בית מפלדה, מסוגל להתמודד טוב יותר עם תנודות קרקע. דמו לעצמכם שהבית מתאים את עצמו לתנועה כגוף אחד. זו הסיבה שבבניה מתקדמת לא תמצאו תופעות סדיקה.

התמודדות מיטבית עם תנודות קרקע היא אחת הסיבות לכך שברחבי העולם מעדיפים לבנות גורדי שחקים בבניה מתקדמת, הן בשל העמידות לתנודות קרקע והן בשל קלות הבניה הנובעת ממשקל הפלדה אל מול הבלוק, ועל כך בחלק הבא:

 

מגדל בקנדה בבניה מתקדמת- עם מכונת LGS שאנו משתמשים בה

2

קלה במשקל, כבדה בעמידות

פלדה מסוג LGS – Light Gate Steel  בה אנו משתמשים, היא הפלדה העמידה והמתקדמת ביותר בעולם הבניה המתקדמת. היא מציגה שתי תכונות משלימות:

  • עמידות וחוזק
  • גמישות וקלילות

על אף היות הפלדה גמישה וקלה למשקל, היא עשויה באופן בו תאי הפלדה צפופים ומייצרים חוזק פנימי של החומר כנגד קריעה, כיפוף או איבוד חומר. כך ניתן להנות מחומר עמיד וחזק לצד תכונות של גמישות וקלילות. תכונה זו מאפשרת לפלדה יתרונות משמעותיים לתכנון הבית:

  • הפלדה מיטבית לבניה של בניינים וגורדי שחקים
  • עומס התקרה והרצפה מחולק באופן שווה על גבי קורות הפלדה – מה שמייתר את הצורך בעמודים תומכים

3

מתאר הבית והקונסטרוקציה המחזיקה אותו, הם היינו הך!

מהי קונסטרוקציה של בית?

מדובר במבנה אשר מחזיק את הבית וגורם לו להפוך מתכנון על נייר, לבית המאפשר חלוקת עומסים נכונה, שמסוגל לשאת משקל כמו קומות, גגות ועוד.

ומהו מתאר הבית?

מתאר הבית הוא התכנון החיצוני של הבית – הקו המנחה שנמסר לכם בתכנית האדריכלית בעת תכנון הבית.

 

בבניה מסורתית, לרוב תגלו כי ישנם  פערים בין מתאר הבית לקונסטרוקציה – לרוב על מנת להגיע לתכנון אדריכלי מסוים של מתאר, תידרש תכנית קונסטרוקטיבית, הכוללת עמודי תמיכה, על מנת לתמוך בחזון העיצובי.

 

לעומת זאת בבניה מתקדמת, התכנית הקונסטרוקטיבית היא מתאר הבית עצמו: מכיוון שכל הבית מיוצר בפלדה, המתאר עצמו משמש ליצירת היקף הבית ובו זמנית, משמש כקונסטרוקציה ש"מחזיקה" את כלל הבית. היבט זה מאפשר לא רק וורסטיליות תכנונית, אלא יעילות גבוהה יותר בתכנון ההנדסי וכן בעת שלב ביצוע של הקמת הבית. זו גם אחת הסיבות לכך שבניה מתקדמת היא בדרך כלל מהירה יותר מבניה מסורתית בבלוקים.

4

לא מחורר ולא מורכב "טלאי על טלאי"

בניגוד לשיטות בניה מסורתיות או לשיטות בניה מתקדמת אחרות שלא נעזרות בפלדת LGS, הבניה אצלינו מייצרת שלד פלדה אחיד הכולל את כל הפתחים, החיבורים והחירורים לברגים המחברים בין הקורות.

היבט זה משמעותי ביותר לאיכות הבית: בניה בבלוקים או בניה על פלדה שאינה LGS, משתמשת בחומר הגלם (בלוק או פלדה כבדה) באותו אופן – חומר הגלם מורכב בחלקים ולאחר שהורכב, הוא עובר תהליך של חירור לתעלות לצנרת,  לחיבורים בין קירות ועוד.

 

במובן זה  גם אם חומר הגלם הוא פלדה ועמוד בקטגוריה של "בניה מתקדמת" סוג בניה זו לא ממצה את מלוא הפוטנציאל שלה: הבית מחורר, לרוב נבנה טלאי על טלאי כדי לחבר יחידות קיר שונות, בין אם מדובר בבלוקים או בפלדה עבה.

אצלינו בשיטת הLGS, הבית נבנה בצורה אחידה ומתוכננת מראש: בשל יכולתה של הפלדה להיות חתוכה לפי מידה וצורה, אין חירור או טלאי על טלאי בשום שלב בבניית הבית.

דמו לעצמכם כי הבית מודפס במכונה תלת ממדית – זו האנלוגיה הקרובה ביותר למידול תכנית אדריכלית, לכדי ייצור שלד הפלדה על  פי מידה. בשיטה כזו, כל פלט מפס ייצור זה הינו מדויק, ממוכן, ללא מגע יד אדם ומבטיח דיוק מירבי בחיבורים, בתעלות ובכל הפרטים הקטנים אשר מרכיבים את הבית.

א.ב.ד | בניה מתקדמת

5

הבית מדויק וישר כפלס

בשל חיתוך השלד במכונה, על פי תכנית אדריכלית שנפתרה הנדסית ומודלה לתלת מימד, כל קורה וכל פלט יוצאים מדויקים וישירים כפלס.

 כאן, אין תופעה של קירות עקומים או אלתורים בשטח. כל רכיב בבית מדויק כל כך, עד שהתוצאה הסופית של בתים בבניה מתקדמת, ניכרת מאוד לעין – הן בקירות הישרים, בזוויות החיבור בין הקיר לרצפה ולתקרה, בחלוקת הגובה האחידה לכל אורך הבית.

 

כל אלה הינם פרמטרים  שנראים נהדר על הנייר בתכנית האדריכלית, אבל כאשר אינם נבנים בשיטה שלנו, לרוב מציגים בפועל פער.

בבניה המתקדמת של א.ב.ד, התכנית האדריכלית יוצאת לאור במלוא הדרה בשל שיטת ייצור מדויקת וממוכנת, המבטיחה דיוק הנדסי מושלם בכל רכיב בבית.

א.ב.ד כפר ברוך | בניה מתקדמת

מהם המאפיינים העיקריים של בניה מתקדמת על בסיס פלדה?

6

עמידות מיטבית לרעידות אדמה

ראינו בסעיף הראשון כי בניה בפלדה מייצרת בתים ללא תופעות סדיקה כלל. זאת הסיבה המרכזית שאזורים מוכי רעידות אדמה, מעדיפים בניה מתקדמת. הבניה המתקדמת עמידה לרעידות אדמה יותר מכל שיטת בניה אחרת בשל גמישותה של הפלדה המאפשרת לה לנוע עם תנועת האדמה ללא שבירה או התנגדות.

רעידות אדמה מתרחשות ברחבי העולם באזורי המגע של הלוחות הטקטוניים.

 

ומה מצב רעידות האדמה בישראל?

ישראל יושבת על השבר הסורי-אפריקאי. זהו אזור המפגש  של 3 לוחות טקטוניים: הלוח האפריקאי, הלוח הערבי והלוח האירו-אסייתי.

השבר הסורי אפריקאי הינו שבר המקור העיקרי לסיכוני רעידות האדמה בישראל, ומתוך ההיסטוריה המתועדת ידוע לנו על מספר רעידות אדמה קטלניות שהתרחשו באזור. אזורים מועדים לפורענות הם גם סין, צ'ילה, יוון, קליפורניה, ניו זילנד ועוד.

7

בידוד חום וקור (פי 5 מבטון)

אחד היתרונות המשמעותיים ביותר של הבניה המתקדמת טמון באפשרויות ששלד הפלדה מביא איתו לאיכות הבידוד של בית. אם בבניה מסורתית בבלוקים הבלוק עצמו מהווה את הקיר החיצוני של הבית, כאן בבניה מתקדמת אנחנו יכולים לבחור את חתך הקיר שיורכב על גבי שלד הפלדה. בחירה זו מאפשרת לנו לשדרג את ערכי הבידוד התרמי והאקוסטי של הבית עד לרמות של בידוד מחום וקור פי 5 מבניה מסורתית בבלוקים.

אנו בא.ב.ד משתמשים בחתכי קירות המתקדמים העולם של ענקית הייצור Knauf שנציגותה בישראל הינה חברת "אורבונד – "Orbond.

הקירות החיצוניים של הבית הינם קירות חסיני אש ומבודדים תרמית ואקוסטית פי 5 מבלוקים מרכיבי הקיר כוללים לוחות כפולים, צמר בידוד, אוויר כלוא להגברת הבידוד. קראו כאן על חתכי הקיר שלנו.

כתוצאה משיפור הבידוד, בית בבניה מתקדמת הינו בית חסכוני בצריכת חשמל, נדרשים פחות משאבים על קירור וחימום, הבית נעים לחיות בו ומותאם לאזורי אקלים קשים.

השאירו פרטים לקבלת מידע ונציגי א.ב.ד יחזרו אליכם

לבעלי מגרש לבניה פרטית. 

א.ב.ד פעילה מזה 20 שנה ומתמחה בבניית בתים צמודי קרקע, למגזר הפרטי.

בפגישת הייעוץ נספק לכם הסבר מקיף על שיטת הבניה המתקדמת בטכנולוגיית LGS, וכן אומדן ראשוני של עלות הבית לפי גודל הבית, תוואי השטח והצרכים התכנוניים שלכם.

אם יש בידיכם תכנית אדריכלית – הביאו אותה לפגישה ונוכל לתמחר לפיה את עלות הבית.

אם עוד אין ברשותכם תכנית אדריכלית – נוכל להעניק לכם אומדן מחיר לפי מתאר ומבנה הבית.

8

בידוד אקסוטי משופר

כתוצאה מערכי בידוד גבוהים ובשל העובדה שחתכי הקיר מהווים חיץ פי 5 בין הפנים לחוץ, גם הבידוד האוקסטי מתגבר באופן טבעי.

9

בית בבניה מתקדמת, הוא "מכונה" לשחרור לחות וקרינה

בשל ערכי הבידוד של חתכי הקיר, נוצר חיץ  משמעותי בין הפנים לחוץ. הקירות לא סופגים לחות בשונה מבלוקים ולא סופגים מזהמים מבחוץ. חתכי הקיר של חברת Knauf מאפשרים בידוד גם בסעיף זה ולכן תמצאו כי בתים של בניה מתקדמת בעלי שיעוריה קרינה נמוכים יותר, הם לא סופחי לחות כמו בלוקים ולכן הם גם לא מתיישנים, בהעדר אלמנט לחות שפוגע עם השנים בקיר.

10

בית בבניה מתקדמת אינו מתיישן

ראינו בסעיפים הקודמים כי עמידות גבוהה בין הפנים לחוץ מתאפשרת תודות לחתכי הקירות שלנו. חתכי קירות אלה כאמור, מאפשרים בידוד תרמי ואקוסטי, נידוף לחות וקרינה.  ולכן מכל הפרמטרים הללו,  תמצאו כי בתים בבניה מתקדמת אינם מתיישנים. זו אגב, עוד אחת מהסיבות שגם שיפוץ של מבנים היסטוריים ברחבי אירופה,  מבוצע עם בניה מתקדמת – על מנת להבטיח עמידות לאורך שנים ללא צורך בתחזוקה.

מהם המאפיינים העיקריים של תהליך הבניה בבניה מתקדמת?

11

משך הבניה מהיר יותר

בניה מתקדמת היא שיטת בניה הכוללת מספר מוקדים – ייצור השלד במפעל, הרכבתו במפעל או בשטח המגרש והעמדת כלל הבית מהקירות החיצוניים, הממ"ד הרצפה והתקרה, במפעל, או ישירות בשטח המגרש.

בניגוד לבניה מסורתית, אשר מתרחשת בשטח עצמו ומותנית במזג אוויר, תנאי שטח והערכות לוגיסטית מורכבת יותר עם כוח אדם, בניה מתקדמת בא.ב.ד, מיוצרת בפס ייצור במפעל, בו כל אנשי המקצוע עובדים במקביל וחוסכים זמן יקר על תהליך בנית הבית.

בתים אשר נבנים במפעל שלנו בלוד, מיוצרים משלב הרכבת שלד הפלדה ועד ליציקת הרצפה, בניית הגג והקירות החיצוניים. לאחר מכן בתים אלה משונעים לשטח ומורכבים שם. עבור בתים אשר נבנים בשטח, ייצור הבית מתחיל עם חיתוך פלדת השלד אשר משונעת למגרש –  אז, שלד הבית מורכב ותהליך בנית הבית ממשיך משם בשטח עצמו.

כל מקרה לגופו בהתאם לטובת הבית ותלוי פרמטרים כמו תוואי השטח, היקף המגרש, דרכי גישה והעדפות הלקוח.

12

ייתור הצורך במפקח בניה

בניה במפעל של כלל הבית מייתרת את הצורך במפקח בניה: עם מעל 20 בתים אשר נבנים בשנה, המפעל שלנו בלוד, מהווה שטח עצום של פס ייצור לבנית בתים בבניה מתקדמת.

אנו נעזרים בתכנון הלוגיסטי המתקדם ביותר, באמצעות תוכנות מדידה, בקרה ולו"ז  לענף הבניה, ומייצרים את הבתים בפס ייצור ממוכן.

אצלינו בא.ב.ד,  החשמלאי האינסטלטור, הרצף ואנשי הקונסטרוקציה, עובדים במקביל. כל אחד מומחה בתחומו ואחראי על היבט אחר בבניית הבית. שיטה זו הינה יעילה יותר בזמן, יעילה יותר בבקרה ובאכיפה ומאפשרת לנו לייצר ולאכוף שיטה סדורה של בניה עם  פרוטוקול מוסדר לכל שלב, מדדי בקרת איכות ועמידה בזמנים.

13

שיטת "הכל כלול" של א.ב.ד דואגת לה-כ-ל: מתכנון ועד מפתח

אנחנו לא מסתפקים רק בייצור הבתים המתקדמים ביותר בעולם,  ומביאים לציבור לקוחותינו את שיטת "הכל כלול" – שיטת בניה בה נלווה אתכם מן התכנית האדריכלית, ההגשה לוועדות, קבלת ההיתרים ועד לבחירות העיצוביות של חומרי הגמר.

תהליך בניית הבית הוא תהליך תכנוני, בירוקרטי, הנדסי ועיצובי ואנו מלווים אתכם בכל שלב.

תחת שיטה זו, בוני בתים  בישראל, מוצאים כי תהליך בניית הבית יכול להיות נעים וקל. את כל הבחירות העיצוביות שלכם לבית, אנחנו מתמחרים עם סדרה של שיתופי פעולה עם מיטב ספקי הגמרים בארץ ואת ההגשות לוועדה, אנחנו מבצעים עם אדריכלי רישוי.

לכל פרויקט של בנית בית בא.ב.ד, מוצמד מנהל פרויקט אישי, אשר דואג לכל נקודות המגע המשמעותיות בעת תהליך בנית הבית. מנהל הפרויקט הינו  בקשר שוטף אתכם, ותפקידיו בין היתר, להוציא עבורכם הצעות מחיר מספקי גמרים עבור כל בחירה עיצובית שתרצו, לדאוג לקבלת היתר אל מול הוועדה ובסופו של דבר לוודא שהבית שנבנה עבורכם עומד בזמנים, מגיב לשינויים העיצוביים שייתכן ותרצו לאורך הדרך, כדי שתקבלו מפתח לבית החלומות שלכם בזמן.

14

ליווי מלא של התכנון האדריכלי

נמסור לכם רשימת אדריכלים העובדים איתנו, או ניצור קשר עם האדריכל/ שלכם ונעבוד למולו לקבלת תכנית אדריכלית מאושרת. כאמור בניה מתקדמת יודעת לייצר כל תכנית אדריכלית ללא הגבלות.

15

ליווי מלא לקבלת הגשות והיתרים

נלווה אתכם לוועדות עם אדריכלי רישוי מטעם א.ב.ד ונדאג לכל הבירוקרטיה הכרוכה

16

סדרת שיתופי פעולה עם ספקי גמרים

עם סדרת שיתופי פעולה עם ספקים כגון  מטבחים, ריצוף, חיפוי, דלתות, מזגנים, אלומיניום, מדרגות, רעפים ועוד, תוכלו לקבל מאיתנו עלויות מוזלות לכל חומרי הגמר.  

אם תרצו , תוכלו להמיר את כל  אלה בשווי ערך אמיתי  – בלי אותיות קטנות –  לפריטי גמר  שלא כלולים בהסכמים שלנו, כרצונכם.

17

שווה ערך אמיתי! של כל בחירות הגמר שלכם

שקיפות ואמינות היא נר לרגלינו

אנו גאים בעובדה כי מסמכי שווי הערך של בחירות הגמר שלנו,  הם מהמפרגנים בעולם הבניה.  המוטו שלנו הוא שקיפות תמידית. את שווי הבחירות העיצוביות אנו מוסרים ללקוחותינו לבחירה ללא עמלות מאחורי הקלעים, ללא אותיות קטנות או שיטות שאולי חלקכם מכירים מעולם הבניה.

אנו מאמינים כי שקיפות, אמינות והוגנות הם תנאים הכרחיים להצלחה ואיתנו לקוחותינו נהנים מפריטי גמר איכותיים במיוחד ומהצעות שווי ערך לבחירתם  אשר משקפות נאמנה את שווי השוק של כל בחירה עיצובית.

18

הסטנדרט שלנו- להנגיש איכות במחיר לכל כיס

אנו בא.ב.ד  מקפידים על סטנדרט איכות גבוה. כמי שמומחים בבניית בתים צמודי קרקע, אנו יודעים כי הבחירות העיצוביות משפיעות על כלל החזון של הבית והן חלק משמעותי ביותר מהגשמת חלום הבית.  

ספקי הגמרים שלנו הם מהמובילים בישראל ואפשרויות הבחירה שלנו, כוללות את כל מצאי ההיצע של אותם ספקים – ללא צמצום או הגבלה. דילים משתלמים אלה מתאפשרים, בשל היקפי הבניה  הגדולים שלנו, המאפשרים לנו להשיג הנחות על כלל הקולקציות של ריצופים, חיפויים כלים סניטרים שליכט ועוד.

לסיכום,

אנו מקווים כי קיבלתם ידע מספק  אודות התהליך המופלא של בנית בית בבניה מתקדמת. כפי שניתן לראות, ישנם הבדלים בין שיטות בניה מתקדמות ואנו גאים להנגיש לציבור בישראל, את שיטת הבניה המתקדמת ביותר בעולם, עם יתרונות ברורים הן באיכות הפלדה, שיטת הבניה, והיקף העבודה המאפשר קבלת מענה כולל לכל צרכי הבניה.

עם למעלה מ 20 בתים הנבנים אצלינו בשנה, אנו מזמינים אתכם להצטרף למשפחת א.ב.ד ולהנות מתהליך בניה קל, נעים איכותי ומבית עמיד וחסכוני לאורך חייכם.

ספקי הגמרים שלנו הם מהמובילים בישראל ואפשרויות הבחירה שלנו, כוללות את כל מצאי ההיצע של אותם ספקים – ללא צמצום או הגבלה. דילים משתלמים אלה מתאפשרים, בשל היקפי הבניה  הגדולים שלנו, המאפשרים לנו להשיג הנחות על כלל הקולקציות של ריצופים, חיפויים כלים סניטרים שליכט ועוד.

השאירו פרטים לקבלת מידע ונציגי א.ב.ד יחזרו אליכם

לבעלי מגרש לבניה פרטית. 

א.ב.ד פעילה מזה 20 שנה ומתמחה בבניית בתים צמודי קרקע, למגזר הפרטי.

בפגישת הייעוץ נספק לכם הסבר מקיף על שיטת הבניה המתקדמת בטכנולוגיית LGS, וכן אומדן ראשוני של עלות הבית לפי גודל הבית, תוואי השטח והצרכים התכנוניים שלכם.

אם יש בידיכם תכנית אדריכלית – הביאו אותה לפגישה ונוכל לתמחר לפיה את עלות הבית.

אם עוד אין ברשותכם תכנית אדריכלית – נוכל להעניק לכם אומדן מחיר לפי מתאר ומבנה הבית.

למדו על שיטת א.ב.ד בטכנולוגית LGS